Jedny volby skončily, prezident už avizuje další

Praha - Prezident Václav Klaus hodlá vyhlásit termín voleb do Senátu počátkem července. Kvůli úspoře nákladů se má datum shodovat s termínem voleb komunálních. Po dnešním setkání s prezidentem to řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), datum voleb ale neprozradil. Vzhledem k zákonným lhůtám nicméně v úvahu připadají pouze dva termíny v první polovině října.

„Bavili jsme se o tom, ale protože je to výsostné právo pana prezidenta, já to nebudu sdělovat. To sdělí pan prezident a slíbil, že to udělá začátkem července. Shodli jsme se, že je to jediný možný termín,“ uvedl Sobotka. Dodal pouze shodu jich obou v tom, že se s prvním ze dvou kol senátních voleb mají zároveň uskutečnit i volby do obecních zastupitelstev.

Senátní i komunální volby se musejí konat během měsíce před skončením funkčního období dosavadních senátorů a obecních zastupitelů. Jednaosmdesátičlenný Senát se každé dva roky obnovuje z jedné třetiny, funkční období senátorů je šestileté. Ve 27 senátních obvodech, kde se letos bude volit, si lidé v roce 2004 šli vybírat své zástupce v horní komoře 5. a 6. listopadu. Nejdříve by se tak letošní volby mohly konat 8. a 9. října. Kvůli souběhu s komunálními volbami by mohly být i o týden později v polovině měsíce vzhledem k tomu, že před čtyřmi lety si lidé celostátně vybírali své místní zastupitele 20. a 21. října.

Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka