Lidé dali poslední sbohem agentu-chodci Rambouskovi

Praha - Ve strašnickém krematoriu v Praze se od deseti hodin mohli lidé naposledy rozloučit s americkým spisovatelem českého původu Otou Rambouskem. Bojovník proti komunismu i nacistické totalitě zemřel 3. června, bylo mu 87 let. Už ve svých dvaceti dvou letech se účastnil bojů o Český rozhlas při Pražském povstání. Po roce 1948 odešel do exilu a do Československa se vracel jako agent se zpravodajskými úkoly. Po zatčení StB strávil 15 let ve vězení a v srpnu 1968 emigroval podruhé. Od bývalého prezidenta Václava Havla převzal v roce 1999 medaili Za zásluhy.

Rambousek se proslavil především knihou Jenom ne strach, která vypráví příběh bratrů Mašínů a stala se bestsellerem. Padesátitisícový náklad byl rozebrán v několika dnech. Jeho další knihy už takového úspěchu nedosáhly.

Do jeho života vstoupila i jiná tragédie než perzekuce a věznění komunistickým režimem. Jeho vnuk zemřel, jako jeden ze dvou Čechů, při teroristickém útoku 11. září 2001 v New Yorku.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

„Neváhal nasadit vlastní život, aby pomohl druhým,“ uvedl bývalý politický vězeň Miroslav Růžička. Pro Vlastu Parkanovou, bývalou ministryni obrany, která mu v roce 2008 předala Záslužný kříž ministerstva obrany, byl „velký frajer, pevný chlap, statečný hrdina, který přitom voněl lidskostí“.

Rozloučení s Otakarem Rambouskem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24