Povolební vyjednávání pokračují, jednat se bude o úsporách

Praha - Dnes večer opět usednou k jednomu stolu zástupci ODS, TOP 09 a VV. Odstartuje tak další fáze koaličního vyjednávání, které zatím pokračuje bez větších neshod. V nedělním vydání pořadu ČT Otázky Václava Moravce se lídři shodli na tom, že by měl o čtvrtinu klesnout počet sněmovních funkcionářů. Minulý týden se strany sjednotily ohledně přímé volby prezidenta, zavedení školného nebo omezení imunity poslanců.

Dalším projednávaným tématem jsou úspory, které se mají týkat nejen ústavních činitelů. Úsporný kabinet s historicky nejmenším počtem ministrů, snížení počtu místopředsedů, výborů a komisí v Poslanecké sněmovně, to jsou některé z návrhů a na takovém personálním zeštihlování se trojice středopravicových stran shodla jednomyslně. „Já rozumím představitelům vlády, že by chtěli, aby tady byla Poslanecká sněmovna pasivní, malá, neaktivní, aby vládu pokud možno příliš neotravovala,“ komentoval úsporné návrhy statutární místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Další témata nebudou pravděpodobně zcela bez neshod

Video Dalším týdnem pokračují povolební vyjednávání
video

Dalším týdnem pokračují povolební vyjednávání

Ačkoliv se doposud středopravicová koalice dohodla bez větších neshod na několika bodech, dají se neshody očekávat například při škrtech ve výdajích armády, kde podle slov předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga bude jeho strana pravděpodobně proti. Neshoda by mohla nastat i v oblasti daní, kde se totiž plány Věcí veřejných ve velké míře lišily od záměrů TOP 09 a ODS. Zatím totiž není jasné, jak pokračují vyjednávání v této oblasti.