Natřené stromy zlepšují bezpečnost na silnicích

Jihlava - Ochranáři chtějí, aby se v Česku opět zavedlo natírání stromů u silnic bílou barvou. Budou tak lépe vidět a nebudou se muset kvůli bezpečnosti řidičů tolik kácet. Ochranářům se to podařilo prosadit už na Vysočině a následovat by je měly i Olomoucký, Zlínský a Středočeský kraj. Povinnost natírat kmeny stromů by měla připadnout silničářům.

Natírat stromy už vyrazili loni ochranáři do aleje u Žižkova Pole na Havlíčkobrodsku. Cílem bylo ukázat, že řešením není jen plošné kácení. „Pokud se kácí, tak se mnohem méně vysazuje, to je právě jedna z věcí, která by se měla změnit novým zákonem o ochraně přírody a krajiny,“ uvedla mluvčí Arniky Zora Kasíková.

Bílé bezpečnostní pruhy výrazně zlepšují viditelnost stromů u silnic. Řidiči by při projíždění stromořadím u silnice měli dát automaticky nohu z plynu a jet opatrně. V Rakousku řidiče upozorňuje na aleje stromů dopravní značka. V Česku se zatím nic takového nechystá a plánuje se natírání a ošetření stromů. Silničáři z Vysočiny se jako první v zemi rozhodli, že převezmou štafetu od ochranářů.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

„Stromy budou ošetřeny odborníky dendrology, tzn. budou z korun odstraněny větve stromů, které jsou suché a nebo zlomené,“ doplnila Jana Vitnerová z jihlavské Arniky.

Ošetření jedné aleje vyjde zhruba na 3 miliony korun, spoluúčast krajské správy silnic je deset procent. Zbytek peněz získá kraj z evropských dotací. Natírat stromy by mohli i nezaměstnaní a kraj chce spolupracovat také s úřadem práce. Letos chtějí silničáři natřít 4 000 stromů podél silnic a začnou už na konci června.