Pacientky na gerontopsychiatrickém oddělení nosí podle Seitlové například nevhodné erární oblečení. Nemají pyžamo ani noční košili, ale takzvaného anděla, který odhaluje nahé části jejich těla i pleny. Takto oděny jsou i ženy, které netráví den na lůžku. Muži na gerontopsychiatrickém oddělení zase musejí celý den trávit v denních místnostech v přízemí a nemohou jít přes den do pokoje do prvního patra, aby si například po obědě lehli. „Nutno podotknout, že v ostatních léčebnách se tato praxe neobjevuje,“ uvedla Seitlová.
Pacienti na začátku pobytu podepisují informovaný souhlas s léčbou, aniž by věděli, jaké zákroky je za několik měsíců čekají. Léčebna také u soudů nezjišťuje, zda nerozhodly o propuštění nějakého pacienta, a čeká na písemné zaslání rozhodnutí. Část lidí tak může v léčebně držet déle. Ostatní léčebny jsou schopné si věc zjistit po telefonu či faxem.

Reportáž Moniky Bezuchové
Reportáž Moniky Bezuchové
15 6 2010
Události, komentáře s Jitkou Seitlovou
Podle Seitlové viděli pracovníci kanceláře u zaměstnanců léčebny ochotu výtky řešit. Nenašli ji však u vedení. Chyby prý začalo napravovat až letos na jaře, když se usiluje o udělení akreditace. Ředitel léčebny Vladimír Havlík uvedl, že na zprávu veřejného ochránce práv reagoval oficiální odpovědí, kterou kromě ombudsmana obdržel i zřizovatel léčebny. Tím je ministerstvo zdravotnictví. Dál situaci komentovat odmítl. Ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně zatím nedostalo z úřadu ombudsmana žádnou oficiální zprávu: „Nicméně až zprávu obdržíme, budeme se situací v léčebně zabývat. Budou-li připomínky zásadní, předpokládám, že ministerstvo vyšle do léčebny kontrolu.“
