KSČM předloží zákon, který má zabránit stranickému přeběhlictví

Praha - Komunisté do sněmovny předloží návrh na zavedení vázaného mandátu. Poslanci zvolení za jednu stranu by po jeho schválení nemohli přejít k jiné straně. Stejný zákon komunisté předložili i v minulém volebním období, poslanci ho ale neprojednali.

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče návrh posílí odpovědnost politiků k voličům, protože zůstanou zachovány poměry tak, jak byly strany do sněmovny zvoleny. „Nebude účelově vytvářet další předpoklady k přeběhlictví a dehonestaci politické kultury v České republice,“ dodal Grospič. Právě o přeběhlíky se opírala v nedávné minulosti vláda Mirka Topolánka (ODS).

Změny týkající se mandátu chystá i rodící se koalice. Ta ale počítá se zavedením takzvaného klouzavého mandátu. Pokud by byl poslanec jmenován ministrem, byl by jeho mandát přerušen a ve sněmovně by ho zastoupil náhradník. Mandát by se opět obnovil, jakmile by opustil ministerský post. „Záměr rodící se vládní koalice tyto věci neřeší, ale jde na populistickou stránku, která může do budoucna přispět k posílení vlády, k omezení demokratického fungování sněmovny a posunout postavení pravice do autoritářského rozhodování ve smyslu zajištění vlivu v České republice a omezování výhod, které jsou spojeny s naším současným právním řádem,“ prohlásil Grospič.

Video Brífink KSČM
video

Brífink KSČM

Komunisté chtějí revidovat ústavu

Komunisté také navrhnou vznik trvalé komise pro změnu ústavy. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by totiž byli ochotni podpořit například i změny v soudnictví, návrh na posílení pravomocí ombudsmana či návrh měnící pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. „Pokud jde o ústavní změny, navrhneme, aby vznikla trvalá komise pro ústavu. Jsme přesvědčeni, že revize ústavy po 17 letech fungování je potřebná,“ řekl Filip.