Benešová: Konkurenční vládě budu držet palce

Praha – Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně, fandí vznikající vládě a jejím plánovaným inovacím v oblasti soudnictví a práva. Pod zrušení vrchních soudů a zavedení protikorupčních opatření by se podepsala ihned. Myšlenku protikorupčních senátů však považuje za „svatý zápas těch, co začínají“. O justiční mafii, kauzách Čunek, Berka či plagiátorství mluvila v úterním Hyde Parku, kde byla hostem.

Podle Benešové mají státní zástupci skutečně velkou moc ovlivňovat případy. Jejich role byla posílena novelou trestního řádu. Státní zástupce činí všechna rozhodnutí, udává tón a vyšetřování dozoruje. Může od počátku činit různé zásahy. Není to pouze ve významných kauzách, ale ve všech kauzách. Státní zástupce je pánem přípravného řízení, ale má nad sebou dohledového státního zástupce, takže není úplně neomezeným pánem. Těchto státních zástupců není mnoho, a tak se navzájem znají z různých školení. Věkové ročníky spolu vyrůstají v justičních akademiích. Nemělo by to však ovlivňovat jejich profesionalitu a Benešová neví o nějakém případu výrazných vazeb. Pokud by se nějaká našla, muselo by se to řešit.

O kauze Berka:

„Kauza Berka startovala už za mne, jsem pět let mimo, ale ona stále není vyřešena. Má to totiž odnože. Těžko vznést nepodložená obvinění, zda je více soudců, kteří by měli být stíháni. Jestli je v tom navíc korupce, tak to oni na sebe nepoví. Sleduji tyto konkurzní věci a mohu podávat obvinění či podezření jako advokátka. Některé věci už šetřeny jsou.“

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Na otázku, zda ji překvapil nynější rozsudek, bývalá státní zástupkyně odpověděla, že byla připravena na obě varianty, jak to dopadne: „Dalo se předvídat už před týdnem. Všechny důkazy byly zamítnuty, takže mohlo být jasné, k jakému rozhodnutí mohl soudce dospět. Pokud by rozhodl soudce obráceně, tak by popřel sám sebe.“ Je už skeptická k vývoji těchto kauz. Není podle ní v pořádku, aby soud vyslovil dvakrát stejný názor a ti daní lidé zůstávali na svých místech. Nechce tuto situaci moc hodnotit, ale poškozuje to justici, ke které pak lidé nemají důvěru. „Je to tak trochu otázka pro novou vládu, jak se k tomu postaví. Bude to pro ni takový pomyslný lakmusový papírek,“ říká Benešová a rodící se koalici fandí.

Náhrada za Motejla?

Otázkou, zda by přijala funkci nového ombudsmana, byla Benešová velice překvapena, protože ji to nikdy nenapadlo. ČSSD už však má svoji kandidátku, Annu Šabatovou, což je zřejmě velice dobrá volba. Stála u zrodu úřadu a je podobné povahy jako nedávno zesnulý Otakar Motejl. Benešová by tuto práci nepovažovala za svoji parketu a otázka ji evidentně spíše zaskočila.

O kauze Čunek-Vesecká:

„Už jsem se k tomu mockrát vyjadřovala, šlo o ten postup. Nehodnotím kauzu, ale spíš to, jak byla přesunuta do Jihlavy. Hodnotila jsem to jako nezákonný postup, protože tam byl narušen dozor delegací -  to v jiném případu nebylo možné.“

Další dotaz mířil na pseudoaféru Právnické fakulty v Brně. Obvinění z plagiátorství se zde nakonec nepotvrdila. Podle Marie Benešové je plagiátorství nešvar. Je to v přímé úměře s tím, že u nás roste honba za poctami. Všichni chtějí vyniknout, a tak píší. Témata však už byla převážně vyčerpána, takže jeden opisuje od druhého, a proto dochází k těmto deliktům. Jestliže student či dokonce pedagog něco opíše, je to ostudné. Je důležité důsledně dbát, aby byly myšlenky původní. Nemusí být revoluční, ale původní. Aktuální byl i dotaz na připravované školné, zda se zvedne úroveň vzdělání. Benešová je v tomto případě skeptická. Nepovažuje za dobrou volbu, aby pravice začínala školným. Tím si totiž odrovná studenty, co ji volili. Kvalita by měla být hlavně v profesorech, není to jen o penězích. O školném se bude více mluvit ve středečním Hyde Parku.

„Justiční mafie“ byl tvrdý výrok

Nezatěžuje deformující výrok „justiční mafie“ příliš celou justici? „Je to dlouhá kauza a trochu si žije svým životem,“ přiznává Benešová a souhlasí, že se jednalo o tvrdý výrok. Šikana však pokračuje, a to se už nezahrnuje do projednávání kauzy. Určitě někoho opomenula, ale už nebude jmenovat. „Jde hlavně o to, aby se ti mladí nebáli a sledovali, co se děje,“ dodává bývalá nejvyšší státní zástupkyně.

Mladí soudci bývají dobří

Na otázku, jaký názor má právnička na to, že Klaus odmítá jmenovat mladé soudce vystudované po listopadu 1989 a raději jmenuje lidi s pochybnou kvalifikací, Benešová odpověděla, že to vidí jako problém. Mladí soudci jsou vzděláváni, procházejí náročnou průpravou a vzdělávacím procesem. Toto je zásah do jejich dalšího života, protože jsou tak drženi v nejistotě. Od prezidenta to spíš byl „truc“, protože to vesměs byli soudci, co se mu vzepřeli. Neví k tomu však bližší podrobnosti, ale je to škoda, protože ti mladí bývají dobří.

Návrhy rodící se koalice se Benešové líbí, až na ty protikorupční senáty. To považuje za svatý zápas těch, co začínají. Jinak by se pod vše podepsala – například zrušení vrchních soudů měla také v programu a názorově se na tom shodla i s bývalým ministrem Pospíšilem. Už v roce 2002 volala po ostřejším řešení. Jako protikorupční řešení se nesmí užívat cílená provokace. Od americké ambasády by však převzala metodu popíchnutí – to není přímo provokace. Prostě se jen vytvoří situace, kdy si o úplatek daná osoba sama řekne. Zda se to podaří prosadit, Benešová neví, ale nové vládě bude držet palce. A to i přesto, že se jedná o vládu konkurenční.