Na festivalech se poprvé nebude testovat kvalita tanečních drog

Praha – Na letních festivalech v České republice se letos poprvé nebude testovat kvalita tanečních drog, především extáze. Proti se postavila Národní protidrogová centrála (NPC), která tuto každoroční pomoc neziskových organizací považuje za nelegální. Na českém trhu se přitom stále víc objevují drogy, které místo extáze obsahují daleko nebezpečnější látky.

Díky neziskovým organizacím si mohli účastníci festivalů každý rok kvalitu a nebezpečnost drog otestovat. Podle Národní protidrogové centrály je to ale zbytečné, protože testy všechny účinné látky neodhalí. Vše navíc může na veřejnost působit dojmem, že brát drogy je normální. „Z pohledu práva nelze tolerovat zvyšování uživatelského komfortu konzumentů drog,“ domnívá se ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Terénní pracovníci a někteří odborníci ale mají na věc jiný názor. Loni zkoumali několik stovek tablet extáze zachycených na letních festivalech, jen asi desetina z nich ale obsahovala to, co jejich konzumenti očekávali. Kvalita extáze se navíc stále snižuje a tablety tak mohou obsahovat řadu nebezpečných příměsí. „Je to kriminální prostředí, tak se tam opravdu můžou objevovat látky vysoce nebezpečné,“ uvedl lékař a odborník na závislosti Tomáš Zábranský. Pokud podle něj člověk užije zhruba stejné množství drogy, jako užívá vždycky, může se klidně stát, že se mu zastaví srdce.

Video Rozhovor s J. Frydrychem a T. Zábranským
video

Rozhovor s J. Frydrychem a T. Zábranským

Rozhovor s J. Frydrychem a T. Zábranským

UK 16.6.10

Reportáž Roberta Maleckého

Podle ředitele sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Kamila Kaliny navíc dosavadní průzkumy prokázaly, že testování tablet přímo na tanečních akcích nerozšiřuje okruh uživatelů syntetických drog, ale naopak odstrašuje potenciální uživatele od prvního užití drogy. Testování přirovnal k výměnným programům injekčních stříkaček pro uživatele drog: „V obou případech je primárním cílem snížit rizika užívání drog a také navázání kontaktu s uživateli drog, distribuce informací o rizicích užívání a možnostech případné léčby.“


Cílem testu je zjistit, zda tableta skutečně obsahuje hlavní účinnou látku drogy – MDMA. Návštěvník akce oddělí na misku kousek tablety a pracovník organizace na vzorek nakape činidlo, které na přítomnost MDMA reaguje zabarvením do fialové až černé barvy. Zájemce také dostane leták s informacemi o tom, jak má tabletu užít, aby se vyhnul nežádoucím účinkům, a s upozorněním, že extázi je lepší neužívat. Jiné zdraví škodlivé substance ale test nerozpozná.