Od příštího roku má vzniknout asociace krajských nemocnic

Liberec – Od příštího roku by měla začít fungovat asociace krajských nemocnic, která by měla posílit postavení krajských zařízení při jednání se zdravotními pojišťovnami a státními úřady. V Liberci se na tom shodli členové komise pro zdravotnictví Asociace krajů ČR. Teď se budou vznikem asociace zabývat hejtmani na svém nejbližším zasedání, samotné sdružení by mělo být založeno do konce roku.

„Krajské nemocnice mají podobné problémy, přestože jejich organizace je různá. Sdružení by mělo zajistit společný postup při jejich řešení a prosazování společných zájmů,“ poznamenal liberecký radní pro zdravotnictví Pavel Novák. Cílem celého projektu je podle něj zvýšení úrovně nemocnic i péče o pacienty a také vzájemná výměna informací.

S myšlenkou vzniku asociace nemocnic přišli hejtmani už téměr před rokem. Asociace by podle nich mohla zastupovat nemocnice s více než polovinou vykázaných zdravotnických výkonů. Měla by tak mít na trhu dominantní postavení. „Důležité však je, aby do něj vstoupily nemocnice ze všech krajů,“ podotkl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Podle něj je asociace jednou z možností, jak stmelit krajská zařízení. „V systému si stojí jinak než státní nemocnice, což kritizuje i Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj OECD a Evropská unie,“ uvedl Běhounek.

Asociace by měla podle Běhounka vzniknout bez ohledu na to, jak se nová vláda postaví k reformě zdravotnictví. „Řešení problémů zdravotnictví není úkolem na jedno volební období, asociace krajských nemocnic by měla být partnerem vlády při jednání o budoucnosti zdravotnictví,“ podotkl hejtman. Řešit je podle něj třeba nejen otázku financování nemocnic, které by umožnilo zlepšit mzdy lékařů a dalo prostor k jejich dalšímu rozvoji. „Řešit musíme i vzdělávání lékařů, jejich nedostatečné ohodnocení a odchody do zahraničí,“ poznamenal Běhounek.    

Plán na sdružení krajských nemocnic ale v minulosti kritizovaly jiné organizace, ve kterých jsou zastoupena zdravotnická zařízení. Podle Asociace nemocnic ČR, která sdružuje velké nemocnice bez ohledu na zřizovatele, by to bylo tříštění sil a zbytečné utrácení peněz za další organizaci. Asociace českých a moravských nemocnic zastřešující hlavně střední a malé nemocnice zase prohlašovala, že jedná i za některé krajské nemocnice a prosazují jejich zájmy.

Péče o pacienty
Péče o pacienty