Internací v Letech prošlo od zřízení tábora v roce 1940 celkem 1 300 Romů, svou smrt v něm našlo 326 lidí, z větší části to byly děti. „Pokud společnost nebude mít pravdivé informace o tom, co se dělo, tak se nemůže dostatečně poučit,“ zdůrazňuje Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu.
„Je to malý zázrak,“ označil vybudovaný památník ministr kultury Václav Riedlbauch na jeho dnešním otevření a dodal: „Vybudovali jsme areál, za který se Česká republika nemusí stydět a kam můžeme kohokoli pozvat.“ Dalším úkolem podle něj odstranění nedalekého vepřína, kde tábor stál. Problémem jsou ovšem finance, protože stát by musel vykoupit vepřín od současného majitele.

Reportáž Petra Šuleře
Zásluhu na vzniku tohoto místa má současný zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Ten při slavnostním otevření památníku uvedl, že je šťastný, že se mu podařilo splnit jedno ze svých předsevzetí. Ukázalo se podle něj, že veřejnost není lhostejná k osudu Romů za druhé světové války. I podle něj je však úkolem do budoucna odstranění vepřínu.
Památník na místě provizorního pohřebiště tábora odhalil Václav Havel před patnácti lety. A od té doby zaznívají také výhrady k existenci nedalekého vepřína. Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába vznikne fond, kam se budou shromažďovat peníze na jeho přesun. Čím navštěvovanější památník v Letech bude, tím větší bude snaha s vepřínem něco dělat.