Kovářová se postavila za radního Langmajera, v jeho kauze podala stížnost

Brno - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost k Nejvyššímu soudu v kauze pražského radního Martina Langmajera (ODS). Politik dostal podmíněný trest za způsobení dopravní nehody, při které zemřela mladá řidička. Podle stížnosti byl v procesu porušen zákon v neprospěch Langmajera. Nejvyšší soud o stížnostech pro porušení zákona většinou rozhoduje zhruba do tří měsíců. Langmajer zůstal i po pravomocném odsouzení ve funkci.

Okresní soud v Příbrami a Krajský soud v Praze Langmajerovi vyměřily dvouletý trest vězení s odkladem na tři roky. Nejvyšší soud už případ jednou měl na stole. Dovolání, které proti pravomocnému verdiktu podal Langmajer, soudci nedávno odmítli jako zjevně neopodstatněné. Podle prvostupňového rozsudku se Langmajer nevěnoval řízení, nepřizpůsobil rychlost počasí a podle svědků za volantem telefonoval. Protože nešlo o úmyslný trestný čin, nemusel automaticky opustit místo v městské radě. Část opozice přesto jeho rezignaci požadovala.

Nehoda se stala 27. září 2007 na rychlostní silnici R4 u Mokrovrat na Příbramsku. Podle obžaloby jel Langmajer v terénním voze rychlostí kolem 122 kilometrů v hodině. Zezadu narazil do Volkswagenu Polo řízeného dvaatřicetiletou ženou, který stál nebo pomalu jel v odstavném pruhu. Řidička vážným zraněním na místě podlehla. Její šestiletá dcera, která v době nehody byla na zadním sedadle v autosedačce, vyvázla s otřesem mozku, tržnými ranami v obličeji a utrpěla psychickou újmu.

Podle obžaloby jsou následky nehody, tedy smrt a těžká újma na zdraví, natolik závažné, že ani po uzavření dohody o narovnání mezi Langmajerem a rodinou poškozené nepřicházelo v úvahu zastavení trestního stíhání. Langmajer už před soudem poškozeným vyplatil dva miliony korun, u příbramského soudu jim nabídl další dva miliony korun.

Dopravní nehoda radního Langmajera, při které zemřela dvaatřicetiletá žena.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24