Úřady vyvlastňují pozemek budoucí dálnice D3

České Budějovice – Stejný problém, který už šestnáct let blokuje hradeckou dálnici D11 se teď vyskytl i na stavbě jihočeské dálnice D3. Skoro hotová dálnice za miliardy totiž nefunguje kvůli výkupu malého kusu půdy. Úřady ale stejný scénář komunikací odmítají. Chtějí proto ukázat, jak funguje nově upravené vyvlastňování, celý proces už začal.

Rozestavěná dálnice, kterou blokuje malý kousek nevykoupeného pozemku, je pro úředníky i řidiče opakující se zlý sen. Problém, který byl až příliš dobře známý z hradecké dálnice D11, se tentokrát objevil i v jižních Čechách. „Na celém úseku chybí v podstatě jeden jediný kousíček. Je to zhruba 800 metrů čtverečních,“ vysvětlil předseda Sdružení pro dostavbu D3 Pavel Eybert.

Starostové ze Sezimova Ústí, Soběslavi, Plané a Veselí nad Lužnicí už snad horší zprávu nemohli dostat. Silnice, kterou má tato část dálnice D3 nahradit, rozděluje jejich města. Denně po ní projede třiadvacet tisíc aut. Majitel nevykoupeného pozemku podle předchozích vyjádření ale odmítá nabízenou cenu a navíc se bojí dopadů dálnice, jen několik metrů od domu.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Už teď má stavba zpoždění zhruba 9 měsíců

Úsek, jehož stavba začala před necelými dvěma roky, už teď proto nabral nejméně devět měsíců zpoždění. Nakolik situaci zhorší problém s pozemkem není jasné. V pátek odstartoval proces vyvlastnění. „Stavba se nezastaví, bude tam průjezd po zatím dvou pruzích,“ podotkl Pavel Eybert. Ředitelství silnic a dálnic teď spoléhá hlavně na to, že soud by nově neměl stavbu zablokovat, rozhodovat bude jen o výši náhrady. Ta ale může být poměrně vysoká.