Hazdra odvolal šéfa archivu ÚSTR, části rady se to nelíbí

Praha – Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Končí i přesto, že rada ústavu Hazdru minulý týden vyzvala, aby tuto zásadní personální změnu nechal až na nového ředitele ústavu. Hazdra odvolání odůvodnil tím, že Bukovszky nechal zveřejnit materiály vojenské kontrarozvědky, nezajistil fungování digitálního archivu, a tím, že byly v archivu dlouhodobě poškozovány archiválie.

„Doporučení rady jsem zvažoval, ale problémy v Archivu bezpečnostních složek jsou vážné a s jejich nápravou je třeba začít ihned,“ řekl Hazdra s tím, že odklad o několik měsíců by instituci uškodil a že se jeho rozhodnutí opírá o nezávislý posudek. Dodal také, že jmenuje odbornou komisi, která situaci v archivu posoudí. Také vypíše výběrové řízení na nového šéfa archivu. Toho má vybrat až nový ředitel ÚSTR.

Bukovszky se bude bránit

Video Události, komentáře o ÚSTR
video

Události, komentáře o ÚSTR

Odvolaný Bukovszky se už nechal slyšet, že zváží právní kroky proti rozhodnutí ředitele ÚSTR. Místopředseda rady Patrik Benda navíc řekl, že podá návrh na odvolání Hazdry, protože nerespektoval výzvu rady. „Pokládám krok odvolání pana ředitele Bukovského za nešťastný,“ řekl Benda. Podle něj rada nemůže jednat jinak, než Hazdru odvolat, a připustil, že odvolání dalšího ředitele ústavu může být destabilizační. Další členka rady Petruška Šustrová ale uvedla, že Bukovszky měl být odvolán už dávno, protože podle ní existuje mnoho stížností na poškozování archiválií.

Patrik Benda, místopředseda Rady ÚSTR

0„Je to příběh o tom, že pan Bukovszky se dopustil dvou smrtelných hříchů. Jednak chtěl po archivářích, aby pracovali a jednak to je Žáčkův člověk a nyní bývalého ředitele Žáčka zaměstnal. Všechno ostatní je pouze kouřová clona.“

Lidové noviny (LN) v sobotu uvedly, že v ÚSTR byly v minulých více než dvou letech poškozeny a ztraceny historicky cenné archiválie. Dokumenty utrpěly při půjčování a především pak při jejich digitalizaci, napsaly LN, podle nichž je za stav dokumentů z provenience StB zodpovědný právě šéf uvedeného archivu Bukovszky. Některé škody na archiváliích Bukovszky přiznal, kritiku však podle deníku odmítl. Ředitel Hazdra rovněž jako důvod k odvolání šéfa archivu uvedl „personální pochybení“ v podobě zveřejnění dat polistopadových tajných služeb.

Zdeněk Hazdra, ředitel ÚSTR

0„V podstatě je s podivem sledovat, že před čtrnácti dny naprostá většina radních mi vyjádřila podporu v tomto kroku, ale nyní ta situace už nebyla tak jednoznačná. Usnesení rady jsem vzal na vědomí a opravdu budu potřebovat jistý čas, abych došel k definitivnímu názoru.“

Zdeněk Hazdra byl do čela instituce zvolen v květnu. Pernes vydržel v křesle ředitele jen zhruba půldruhého měsíce. Některým radním vadila jeho minulost, skončil ale pro údajné plagiátorství. Rada pak vypsala nové výběrové řízení na ředitele ÚSTR, které ještě neskončilo. Hazdra ÚSTR vede dočasně. Zatím dává najevo, že do výběrového řízení se nejspíš nepřihlásí.