ČSSD odmítá školné a chce další sociální stipendia

Praha - Sociální demokracie podle poslankyně Vlasty Bohdalové zásadně odmítá zavádění školného na veřejných vysokých školách. Požaduje naopak státem dotované spoření a stipendia pro nemajetné a talentované studenty. Poslankyně to řekla na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Každý musí mít podle Bohdalové šanci dosáhnout co nejvyššího vzdělání, tato šance smí být omezena pouze jeho schopnostmi a pílí, nikoliv příjmy rodiny, ze které pochází.

„Pokládáme v situaci krize veřejných financí za zcela nezodpovědné, pokud se budoucí vládní koalice pokouší zopakovat experiment, který již jinde prokazatelně selhal,“ uvedla poslankyně. Zkušenosti z Austrálie, Nizozemí a Velké Británie podle ní ukázaly, že odložené školné vyvolává značná rizika růstu zadlužení škol, studentů a zvláště veřejného dluhu. Funguje pouze jako drahé alibi pro okamžité snižování veřejných výdajů do terciárního vzdělávání, dodala.

Vlasta Bohdalová:

„Pokud hlásaly před volbami ODS a TOP 09, že nechtějí zadlužovat budoucí generace, právě odloženým školným toto své předsevzetí flagrantně porušují.“

Video Brífink ČSSD
video

Brífink ČSSD

Vzdělání není srovnatelnou investicí například se stavbou rodinného domku, ale je nesporně veřejným zájmem, protože vzdělaní lidé jsou více prospěšní společnosti a přispívají podle Bohdalové ke konkurenceschopnosti ekonomiky. Odložené školné by bylo pouze přesunutí finanční zátěže ze současné rodiny studenta na jeho budoucí rodinu.

ČSSD proto školné v jakékoli formě nepodpoří, a bude naopak prosazovat zavedení půjček studentům na bázi stavebního spoření, sociální stipendia, zejména pak stipendia pro zvláště nadané studenty. Prosazovat bude také financování škol podle pedagogické výkonnosti.