Kauzu katarského prince soud odročil

Praha - Pražský městský soud dnes na 22. září odročil odvolací jednání v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, kterého Obvodní soud pro Prahu 2 v roce 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku vězení. Sánímu se i přes dlouho avizovaný termín nepodařilo doručit soudní usnesení a předvolání.

O tom, že stíhání katarského prince bude v Česku pokračovat, rozhodl soud loni na jaře. „Katarská strana na naši žádost o doručení usnesení Městského soudu v Praze a předvolání obžalovaného dosud nereagovala, a to i přes urgence prostřednictvím velvyslanectví České republiky v Kuvajtu,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Člen katarské královské rodiny Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami před pěti lety nepravomocně odsouzen i přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, osm dnů strávil ve vazbě a poté byl několik měsíců vyšetřován. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

Video Kauza katarského prince jde před soud
video

Kauza katarského prince jde před soud

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu. Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se tím vůbec zabývat. Soudce proto rozhodl, že bude stíhání pokračovat v ČR. Odvolací jednání původně stanovil na loňský prosinec.

Soudy se již dříve zabývaly také Němcovým rozhodnutím předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Kvůli vazbě v ČR požaduje princ po státu 250 000 korun.

Katarský princ při odletu z České republiky v roce 2005
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24