Dráhy dostanou peníze na vlaky pro severovýchod Čech

Liberec – České dráhy budou moci použít 600 milionů korun z rozpočtu Regionálního operačního programu Severovýchod na nákup nových regionálních vlaků, které budou nasazovat v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Zhruba polovina celkové částky je určena pro rychlý nákup vlaků na tzv. Jizerskohorskou železnici, kde by měly začít jezdit nové motoráky letos koncem října.

Zajišťování provozu na souboru tratí v Libereckém kraji, jejichž páteří je trať Liberec – Tanvald – Harrachov, přisoudil drahám výsledek loňského výběrového řízení. Dráhy již vybraly dodavatele vlaků pro Jizerskohorskou železnici, který dodá čtrnáct nových dieselových jednotek. Z evropských peněz na ně ČD dostanou 308 milionů korun.

K obnově vozového parku je sice nutí i dlouhodobé smlouvy s dalšími kraji, kde výběrová řízení neproběhla, nemusí být ale tak rychlá. V Pardubickém kraji tak začnou jezdit vlaky nakoupené i díky příspěvku z ROP Severovýchod až v roce 2012. Zatím má jít pouze o dva nové vlaky, na které ROP přispěje 31 milionů korun. Pro spojení Královéhradeckého a Pardubického kraje koupí dráhy pět vlaků, použijí i příspěvek 274 milionů korun. Na tyto soupravy ale budou cestující čekat ještě dlouho, měly by totiž být dodány až v roce 2014.

V programu Severovýchod bylo pro tento region na počátku vyčleněno k čerpání do roku 2013 téměř 20 miliard korun. První miliardu odčerpaly Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj loni ke konci července.