Změna zákona umožnila beztrestně pokácet stovky stromů

Praha – Stavební firmy začaly hojně využívat vyhlášku, podle které mohou pokácet stromy s obvodem do 80 centimetrů bez řádného povolení. Od změny zákona, který začal platit loni v prosinci, už jich padly stovky. Do té doby musely právnické osoby žádat o povolení u každého stromu. Ministerstvo životního prostředí už slíbilo vyhlášku, která by rozměry upravila. O její podobě ale bude jasno až na konci června, kdy se zástupci ministerstva, odborníci, právníci a ochránci přírody sejdou u kulatého stolu.

Mladé zdravé stromy plní ve městech řadu důležitých funkcí. Filtrují například škodlivé látky z dopravy. S obvodem do 80 centimetrů jich je ale ve městech většina. V praxi je tak nyní může investor bez problémů pokácet. V pražských Letňanech už vyhlášku zažili v praxi. Místo stromů tu lidé koukají už jen na šedesát pařezů. 

Uvolnění pravidel navíc vede některé firmy i k jejich úplnému ignorování. V pražských Roztylech tak padlo 170 stromů a 200 metrů keřového porostu i po konci vegetačního klidu, tedy v době, kdy stromy pučí a ptáci si stavějí hnízda. Případ už šetří Inspekce životního prostředí. „My v tuto chvíli nevíme, jestli pokuta, která případně investorovi bude uložena, bude mít nějaký význam. Ty stromy, keře a mláďata už tady nikdo nezachrání,“ řekla ČT Šárka Zdeňková z občanského sdružení Zelené Roztyly.  

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Ministerstvo životního prostředí pracuje na nové vyhlášce už půl roku. Klíčovou otázkou je, jaký by měl být limit obvodu stromu vyžadující povolení. Podle Tomáše Maříka z Inspekce životního prostředí je totiž i strom s obvodem 40 centimetrů důležitým prvkem v krajině města. Ministerstvo se snaží propojit obě strany, aby vyhláška vyhovovala ochraně přírody, ale zároveň byla pro všechny strany administrativně jednoduchá.