„Vora v zakoně“ Soghojana chtěli spolupracovníci násilně osvobodit

Praha - Za přísných bezpečnostních opatření probíhá u pražského městského soudu případ údajného „vora v zakoně“ Adranika Soghojana. Soghojana, údajnou špičku místní ruskojazyčné mafie, se údajně jeho spolupracovníci chystali násilně osvobodit přímo z vazby. Na možnou hrozbu prý upozornila Bezpečnostní informační služba (BIS), která tak plán zřejmě zhatila. Policie tak velmi důkladně hlídá pankrácký vrchní soud, kde i dnes soud s Arménem pokračuje. S odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek o tom informuje dnešní Právo.

Andranik Soghojan, nejvyšší autorita mezi zločineckými skupinami z bývalého Sovětského svazu, je podle obžaloby souzen za zorganizování vraždy a plánování několika dalších. BIS teď podle deníku Právo zhatila plán jeho kompliců z podsvětí, kteří ho chtěli dostat na svobodu. Jeho advokát Julius Kramarič ale považuje zprávy o chystaném osvobození klienta za nesmysl. „Nikdy se nic takového neplánovalo a ani to nikoho nenapadlo. Ani s klientem jsme na toto téma nikdy nehovořili,“ řekl.

Deník ale cituje policejní zdroj, který tvrdí, že vora v zakoně chtěli jeho komplicové dostat na svobodu přímo z pankrácké věznice za použití násilí. O záměru ale informovala už včera zveřejněná výroční zpráva BIS. „Bezpečnostní informační služba informovala o tom, že spolupracovníci zatčeného se neúspěšně pokoušeli o propuštění svého vůdce z vyšetřovací vazby nelegálním způsobem,“ cituje deník zprávu BIS.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Soghojan je střežen za přísných bezpečnostních opatření

Vězeňská služba potvrdila, že na žádost policie zpřísnila bezpečnostní opatření. Soghojana i jeho pětici spoluobžalovaných tak vodí k soudu podzemním tunelem spojujícím justiční budovu s pankráckou věznicí. Policisté hlídají i před soudem, strážci se samopaly kontrolují okolí budovy ze střechy.

Soghojan si podle obžaloby v roce 2007 objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze. Najatý vrah, Ukrajinec Timur Treťjakov, ale omylem zaútočil na jiné auto v centru Prahy. Těžce zranil jiného Arména a zastřelil řidiče společnosti Sazka. Vraha Treťjakova už soudy potrestaly, odvolací vrchní soud mu původně uložené doživotí zmírnil na 22 let vězení. Soghojana policie zadržela v březnu loňského roku.