Jablonecké nádraží se zbavilo přístaveb, je jako nové

Jablonec nad Nisou – Nádraží v Jablonci nad Nisou se po rekonstrukci zaskvělo v podobě, kterou budově dali její tvůrci na přelomu 19. a 20. století. Zbavila se nevzhledných přístaveb z 80. let minulého století, zároveň ale dostala moderní vybavení včetně komfortnějších prostor pro personál. České dráhy, kterým nádraží patří, stála rekonstrukce 31  milionů korun.

Rekonstrukci si vyžádalo nejenom dosluhující vybavení interiéru, ale také špatný stav novodobých přístaveb, které byly paradoxně skoro o sto let mladší než jádro budovy. Ale ani historická část nebyla v dobrém stavu, značně poškozené byly například římsy z pohledových cihel. „Vlastní nosný systém objektu včetně části krovu byl po nesčetných necitlivých úpravách v takovém stavu, že v některých částech hrozilo zřícení a bylo nutné ho staticky zpevnit,“ poznamenal ředitel regionální správy majetku ČD Václav Fikr.

Nádraží dostalo novou střechu, rekonstrukce se dočkal i přístřešek nástupiště. Novou podobu dostala také nádražní restaurace.

Podle jabloneckého radního Jindřicha Berounského se bude u nádraží stavět i nadále. Vzniknout má například parkoviště, které bude na místě strženého skladiště. „Přibude i otočka pro autobus, která zlepší propojení vlakové dopravy s tou městskou,“ řekl Berounský. V budoucnu by mělo vzniknout i nové spojení od nádraží směrem do města, které zkrátí cestujícím cestu do centra.