Česko vyšle do deseti zemí nové velvyslance

Praha - Ministerstvo zahraničí zveřejnilo dnes jména deseti nových českých velvyslanců, kariérních diplomatů. Míří do Řecka, Rumunska, Nizozemska, Maďarska, Lucemburska, Sýrie, Francie, Thajska, Indie a Peru. Uvedená desítka zemí již souhlasila s vysláním diplomatů, proto mohlo ministerstvo zahraničí jména oficiálně oznámit. Podle diplomatických zvyklostí se totiž do doby udělení souhlasu o kandidátech oficiálně nehovoří.

 

První náměstkyně Helena Bambasová míří na českou misi do Budapešti a šéfka diplomatického protokolu ministerstva Marie Chatardová bude vést český zastupitelský úřad v Paříži.

Do Atén pojede Hana Ševčíková, která vede odbor rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Vedoucí odboru států Asie a Pacifiku Jiří Šitler bude jedničkou českého velvyslanectví v Rumunsku, český zastupitelský úřad v Haagu povede vrchní ředitel právní sekce Jaroslav Horák. Do Lucemburska pojede jako velvyslanec Vít Korselt, který dříve působil mimo jiné na Kubě.

Do Sýrie míří někdejší ředitelka blízkovýchodního odboru ministerstva Eva Filipiová. Novým velvyslancem v Indii bude Miloslav Stašek, který v minulosti pracoval mimo jiné na českém zastupitelském úřadu v Rijádu. České velvyslanectví v Thajsku povede dosavadní generální sekretář ministerstva Milan Sedláček. Zmocněnec pro krajanské záležitosti Vladimír Eisenbruk bude velvyslancem v Peru.

Další velvyslance určí až nová vláda

O dalších návrzích na velvyslance rozhodne až nová vláda, kterou nejspíš sestaví ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Dosluhující úřednický kabinet Jana Fischera vyhověl jejich žádosti, aby už o žádných velvyslaneckých místech nejednal. Podle neoficiálních informací byl totiž mimo jiné na velvyslance v Kazachstánu navržen někdejší poslanec za ODS Vlastimil Tlustý, což se stranám nelíbilo. Podle Respektu ho tam ještě na poslední chvíli prosazoval prezident Václav Klaus.

V současnosti se čeká například na nového českého velvyslance v USA, kde je nyní Petr Kolář. Ten má údajně jít do Moskvy, kde se též očekává rozhodnutí o novém šéfovi českého zastupitelského úřadu. O prestižní místo v USA je zřejmě velký zájem; mezi kandidáty do Washingtonu patří údajně šéf české diplomacie Jan Kohout, padla i jména bývalého premiéra Mirka Topolánka či ministra obrany Martina Bartáka.

Nový velvyslanec by měl být také na Ukrajině. V poslední době se začalo proslýchat rovněž to, že českou misi při OSN by mohl obsadit bývalý lidovecký šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Člen Fischerova kabinetu, ministr pro EU Juraj Chmiel, měl zase údajně zájem o místo velvyslance v Kanadě.

Vlastimil Tlustý
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24