Nové berlínské letiště zahájí provoz v roce 2012

Berlín - Dozorčí rada berlínské letištní společnosti dnes projednávala termín otevření nového obřího letiště v Berlíně - Berlin Brandenburg International (BBI). Nové obří letiště na jižním okraji Berlína by mělo zahájit provoz 3. června 2012. Na zdržení má vliv nedávné nařízení Evropské komise, které od dubna 2013 ruší současná omezení pro množství tekutin, které si cestující mohou brát na paluby letadel, což si vyžádá vybudování nových bezpečnostních scannerů, uvedl berlínský zpravodaj ČTK Filip Nerad. Za hlavní důvod to označil i berlínský primátor Klaus Wowereit.

Zprovoznění ambiciózního projektu se tak zpozdí o sedm měsíců proti původnímu termínu 30. října příštího roku a prodraží se o 112 milionů eur (2,9 miliardy Kč). Kvůli bezpečnostním scannerům vyrostou dodatečně dva nové pavilony v ceně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), uvedl Wowereit, který je členem dozorčí rady BBI.

Za zpožděním projektu za zhruba 2,5 miliardy eur (asi 64,5 miliardy Kč) je také insolvence jedné z firem, která měla na starosti výstavbu terminálu nového letiště. To vzniká rozšířením stávajícího berlínského letiště Schönefeld o zhruba 970 hektarů. Celkově tak BBI zabere 1 470 hektarů, což odpovídá rozloze 2 000 fotbalových hřišť.

Video Telefonát Filipa Nerada
video

Telefonát Filipa Nerada

Nové letiště BBI mělo být původně otevřeno do roku 2011. Plánuje se, že nahradí stávající letiště Tegel a Schönefeld. Mělo by odbavit nejméně 27 milionů cestujících ročně. Ponese jméno bývalého západoberlínského starosty a německého kancléře Willyho Brandta. Berlín se díky novému velkému letišti stane významnou leteckou křižovatkou, jako je dnes Frankfurt nad Mohanem a nebo londýnské Heathrow.

BBI je v současnosti jednou z největších infrastrukturních staveb v Německu a největším letištním staveništěm v Evropě. Kapacita centrálního šestipatrového terminálu má být postupně zvyšována až na 45 až 50 milionů cestujících ročně.

Berlínská letiště – mapka
Berlínská letiště – mapka