Letošní nehody zatím nepřežilo 24 motorkářů

Praha - Od počátku letošního roku podle předběžných statistik zemřelo zatím na českých silnicích 24 motocyklistů a jejich spolujezdců. Je to o deset méně než za celé první pololetí loňského roku, uvedl Josef Tesařík z policejního prezidia, který se statistikou dopravy zabývá. Motorkáři patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů smrtí nebo těžkým zraněním motocyklisty. Nejčastější příčinou nehod u motocyklistů je pak podle dopravních policistů nepřizpůsobení rychlosti technickému stavu vozovky.

Mezi další nešvary motocyklistů patří bezohledná a agresivní jízda v obcích, nadbytečná hlučnost strojů a předjíždění na místech s přechody pro chodce.

Vyšší šanci na přežití dopravní nehody mají oproti motocyklistům dokonce i chodci. Ministerstvo dopravy už také dříve uvedlo, že riziko usmrcení na jeden ujetý kilometr je u motocyklistů osmnáctkrát vyšší než u řidičů osobních vozů. Za loňský rok zahynulo na silnicích 88 motocyklistů, předloni 101 a v roce 2007 jich bylo 115.

Podle Tesaříka motocyklisté umírají nejvíce na silnicích za pěkného počasí. Proto také na letní měsíce chystá dopravní policie nejenom represivní, ale i preventivní akce pro motocyklisty. Policie také upozorňuje ostatní účastníky silničního provozu, aby při jízdě předvídali a uvědomili si existenci slepých úhlů zpětných zrcátek automobilů a to, že tak mohou snadno motocyklistu přehlédnout.

Mezi nejčastější úrazy motocyklistů pak patří otevřené, komplikované zlomeniny dolních končetin, vážné úrazy hlavy, zlomeniny obličejových kostí, úrazy páteře, zlomeniny pánve.