Za ubití otce kladivem a sekerou dostal muž 20 let

Praha - Jednadvacetiletý mladík, který loni brutálně zavraždil svého otce kladivem a sekerou, půjde na 20 let do vězení. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání tak muži snížil trest o pět let. Plzeňský krajský soud mu původně v dubnu vyměřil 25 let vězení. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Znalci mladíka charakterizovali jako podprůměrně inteligentního člověka, který se nezastaví před jakýmkoliv násilím, aby dosáhl svého cíle. Podle posudků si neváží lidského života, je necitlivý a lhostejný k utrpení ostatních. Není u něj žádná naděje na resocializaci.

Mladík se ve svém odvolání domáhal pouze zmírnění trestu, svou vinu nepopíral. „Vina obžalovaného je nesporná, ostatně obžalovaný se k svému jednání doznal,“ uvedl dnes jeho obhájce Jiří Vlasák, který označil uložený pětadvacetiletý trest za nepřiměřený. Například vzhledem k přiznání nebo nízkému věku jeho klienta. Podle státní zástupkyně Evy Prskavcové by se ale doznání nemělo přeceňovat, protože vrah svého otce ubil v uzavřeném bytě, a bylo by tak otázkou času, kdy by ho policie dopadla. Připomněla, že šlo o extrémně brutální útok. V mladíkův neprospěch hovořilo i to, že byl v minulosti již třikrát soudně trestán a vraždil dva měsíce poté, co odešel z vězení.

Útočník se krátce před činem vrátil z vězení a chyběly mu peníze

Senát pod vedením Alexandry Novákové nakonec odvolání vyhověl a trest snížil o pět let. Uložil muži trest souhrnný, loni v listopadu byl již totiž odsouzen za výtržnictví, krádež a poškozování cizí věci. Plzeňský soud mladíkovo jednání podle Novákové správně kvalifikoval a byly splněny podmínky pro vyměření výjimečného trestu. Předsedkyně odvolacího senátu ale dodala, že v mužův prospěch nebo neprospěch nehovoří žádné výrazné přitěžující nebo polehčující okolnosti, a tak stačí uložení trestu v polovině sazby výjimečného trestu, která činí 15 až 25 let. 

Nezaměstnaný mladík podle obžaloby ubil svého otce loni 17. září v Jáchymově na Karlovarsku. Útok kladivem a sekerou směřoval na hlavu, nástroje muži rozlámaly lebku a zranily mozek. Útočník se krátce před činem vrátil z vězení a chyběly mu peníze. Po vraždě podle prvoinstančního verdiktu prohledal otcův byt a odnesl si z něj stokorunu a několik věcí v hodnotě 600 korun. Poté se odešel bavit s kamarády. Za motiv ale neoznačil ziskuchtivost, ale nenávist k otci, který se prý k němu v dětství špatně choval. Mladíkova sestra ale vypověděla, že otec jednal s ní i s matkou hezky. Bratr prý byl odmala problémový, kradl a otec ho trestal, aby z něj vychoval řádného člověka.