ČSSD kritizuje budoucí vládu: Není odborná a je bez žen

Praha - Vznikající vláda středopravé trojkoalice není podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky dobře odborně vybavena a chybí v ní ženy. Sobotka také uvedl, že podle něj bude premiér a předseda ODS Petr Nečas v kabinetu „trpět slabou pozicí“ a navržené personální složení nové vlády vyvolává obavy ze střetu zájmů. Prezident Václav Klaus naopak doufá, že nový kabinet bude stabilní a nalezne širokou podporu. Zároveň řekl, že se nová vláda bude muset soustředit hlavně na veřejné finance. Personální složení odmítl komentovat, pouze řekl - při návštěvě amerického velvyslanectví - že se zahraniční politika Česka měnit nebude. Ministrem zahraničí má být Karel Schwarzenberg (TOP 09), který už tento post zastával ve vládě Mirka Topolánka.

„Pokud jde o rozdělení vlivu na jednotlivá ministerstva, nejvlivnější stranou nové vlády bude TOP 09,“ poznamenal Sobotka. TOP 09 obsadí na základě v noci na dnešek uzavřené dohody posty ministrů financí, zahraničí, práce a sociálních věcí i zdravotnictví. Tedy úřady, kde vládu čekají nejdůležitější reformní a rozpočtové kroky, připomněl místopředseda nejsilnější české politické strany.

„ČSSD očekává, že navzdory pokusům o koaliční kompromisy zde bude realizován především program konzervativní a neoliberální TOP 09,“ zdůraznil. Podle názoru sociální demokracie tak nejvlivnějším mužem vlády nebude její předseda Nečas, ale ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Sociální demokraté dnes také kritizovali, že v nové vládě není ani jedna žena. „Půjde tak s vysokou pravděpodobností o jedinou vládu v Evropské unii, kterou vytvoří výhradně muži,“ uvedl Sobotka. Vláda tím a také zrušením ministerstva pro lidská práva podle něj „vysílá další jasný a negativní signál o tom, že není ochotna a schopna prosazovat principy rovných příležitostí a práv mužů a žen“.

John na vnitru podle Sobotky vzbuzuje podezření ze střetu zájmů

Sobotka také uvedl, že ministerstva koalice obsazuje na základě politického rozhodnutí bez odborných vazeb budoucích šéfů resortů na odpovídající problematiku. „Vládě tak hrozí nedostatek kompetence, a tím i zvýšené riziko chybných rozhodnutí při správě státu,“ poznamenal. Jmenovitě pak zmínil obsazení ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury, školství, dopravy a vnitra.

Vnitro má podle dohody vést předseda Věcí veřejných Radek John. Podle Sobotky to vzbuzuje podezření z možného střetu zájmů, VV jsou totiž úzce spojovány s bezpečnostní agenturou ABL. „Tím, že navzdory svým veřejně publikovaným pochybnostem svěřil premiér Nečas tento resort Věcem veřejným, zpochybnil hned na počátku závazky své vlády v oblasti boje s korupcí,“ zdůraznil místopředseda ČSSD. Je proto podle něj zcela nezbytné, aby se firmy spojené s podnikateli Vítem Bártou a Kamilem Jankovským, kteří byli jmenování do čela ministerstev dopravy a místního rozvoje, neucházely v příštích čtyřech letech o žádné veřejné zakázky, a to ani formou možných subdodávek.

KSČM: Předvolební sliby jdou stranou, bojuje se o lukrativní pozice

Podle místopředsedkyně komunistů Miloslavy Vostré všechny strany, které mají své zástupce v novém kabinetu, tedy ODS, TOP 09 a VV, ustupují ze svých předvolebních slibů. Vyvolává to podle ní dojem, že svoji pozornost soustředily na boj o získání nových lukrativních pozic. „Nejvíce ze svých razantních vystoupení slevila staronová ODS,“ zdůraznila Vostrá. Ani komunistům se nelíbí, že ve vládě není ani jedna žena.

Politologové: ODS ustoupila menším stranám

0Podle politologů ODS při sestavování vlády výrazně ustoupila menším stranám. Na druhou stranu podle nich neměla jinou možnost. Podle Tomáše Lebedy se ukazuje, že ODS nemá silnou pozici jako v minulých letech, kdy ve volbách zvítězila.

Podle politologa Miroslava Mareše je možné obsazení ministerských křesel úspěchem především pro VV, částečně i pro TOP 09. Politologa Daniela Kunštáta nijak nepřekvapilo, že post ministra vnitra nakonec zřejmě získá předseda VV Radek John. „Menší strany vždy šroubují požadavky a jejich koaliční partneři vždy ustoupí. Tak to v koaličním vyjednávání chodí,“ poznamenal Kunštát.

Podle Mareše je překvapením to, že post ministra dopravy by mohl získat zástupce VV Vít Bárta. „To nebylo zcela očekávané, na druhou stranu to jsou taková logická ministerstva, kam lidé z Věcí veřejných mohou jít vzhledem k tomu, jaké mají své odborné zázemí,“ poznamenal politolog.

Překvapením může být zřejmě i možné obsazení ministerstva kultury berounským starostou Jiřím Besserem. Podle Mareše toto jméno v dřívějších jednáních nepadlo, na druhou stranu i v minulosti tento post zastávali ne příliš známí lidé. Podle Kunštáta je nominace Bessera výsledkem dohod mezi TOP 09 a hnutím Starostové a nezávislí. Podle Kunštáta zřejmě TOP 09 přislíbila starostům jedno ministerstvo. Kunštát se domnívá, že TOP 09 chce také nasadit do vlády neokoukané tváře.