Podle tisku sestavil Nečas silnou vládu

Praha - Premiér Petr Nečas sestavil silnou středopravou vládu, avšak nezískal žádná důležitá křesla pro ODS. Nejsilnější pozice v novém kabinetu patří TOP 09, která obsadila resorty nejdůležitější pro připravované reformy, shodují se komentátoři většiny českých deníků. Podle nich to bude TOP 09, kdo povede reformy, má totiž tři klíčová ministerstva, na nichž bude ležet tíha změn - finance, zdravotnictví a sociální věci. Nespokojení občanští demokraté teď mají podle tisku pocit, že z koaličních jednání odešli poraženi. Na druhé straně několik nezkušených ministrů stojí před úkolem připravit své resorty na blížící se reformy.

„Nezbývá než poblahopřát TOP 09. Nová vláda je jejich,“ píše komentátor Práva. Hospodářské noviny míní, že nejlepším vyjednavačem byl tentokrát Miroslav Kalousek. Ten podle deníku obsazením důležitých reformních ministerstev v nové vládě jen udělal další krok za splněním svého plánu, když právě za tři klíčové resorty budou mluvit lidé z TOP 09.

Mladá fronta ODS chválí

Naopak podle názoru komentátora Mladé fronty Dnes je ODS třeba za ústupnost pochválit. „Je to historický paradox, že důsledkem hlubokého úpadku středopravé politiky je dosud nejsilnější středopravá vláda. Patrně byl úpadek levice ještě hlubší a voliči to postřehli,“ píše Mladá fronta. Podle listu se na první pohled může zdát, že ODS prohrála, co prohrát nemusela. Ale na druhý pohled ODS vůbec nemusela sestavovat vládu, mohla totiž být v opozici. „Její politickou současnost ti dva koaliční partneři zachránili. A to se honoruje,“ dodává list.

Lidové noviny upozorňují, že velkou prohru při bitvě o ministerstva se Nečas přesto pokusil obrátit ve dvě malá, ale důležitá systémová vítězství. „Jednak zatáhl do svého kabinetu všechny silné muže z konkurenčních stran (Bártu a Kalouska). Jednak nehrozí koaliční válka mezi úspornými financemi a nataženou dlaní ministrů práce a zdravotnictví,“ soudí deník.

Držet tři klíčová ministerstva je však od „topáků“ odvážné, myslí si komentátor Mladé fronty Dnes. „Všechnu hořkost nutných sociálních a finančních reforem slíznou oni,“ dodává. Další silné a třaskavé téma, korupci, drží v ruce VV. „Válčit s korupcí posouváním státu k většímu byrokratickému centralismu je dvojsečné… Výsledkem bývá větší korupce a větší byrokracie,“ píše list a dodává, že držet ministerstvo vnitra je proto ožehavé nejen pro nezkušeného Johna.

Hospodářské noviny jsou zvědavé na kroky Vondry i Pospíšila

Podle Hospodářských novin je velkou neznámou, jak se Alexandr Vondra vyrovná s okleštěným rozpočtem ministerstva obrany. Stejně tak zůstává nezodpovězena otázka, kolik odvahy k radikálním změnám v justici najde staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který v administrativě Mirka Topolánka klidně toleroval manipulace „justiční mafie“ v případu Jiřího Čunka.

Komentátor Práva předvídá, že TOP 09 se nezpronevěří svému pravicovému poslání, ale přesto by od klíčových ministerstev v jejích rukách mohly přijít vstřícné kroky vůči nepodnikatelské veřejnosti. „TOP 09 bude bezpochyby chtít zůstat na výsluní i v dalším volebním období a to se dobře nedaří, je-li většinou společnosti nenáviděna,“ píše Právo.

Mladá fronta konstatuje, že po poměrně rychlém sestavení vlády teď přichází čas vládní strategie, což je činnost podstatně jiná než stranická taktika. „V taktice, ve stranickém sobectví a v hrabání pod svou partaj se může celá strategie vlády jako státního, nikoliv stranického orgánu snadno utopit,“ uzavírá komentátor listu.