Grémium ODS i většina krajů dohodu o složení vlády přijaly

Praha - Úzké vedení ODS dnes podpořilo dohodu o složení koaličního kabinetu, kterou se zástupci TOP 09 a VV dojednal předseda strany a premiér Petr Nečas. Potom, co Nečas v noci na úterý dojednal personální obsazení budoucího kabinetu i rozdělení resortů mezi jednotlivé strany koalice, se ozvaly hlasy, podle kterých ODS ustoupila menším partnerům. Ministerstvo financí obsadil Miroslav Kalousek z TOP 09, ministerstvo vnitra předseda VV Radek John.

Většina krajských organizací ODS výsledek ale bere jako složitě vyjednaný kompromis odpovídající volebnímu zisku občanských demokratů. Zklamání už ve středu vyjádřili například zástupce pražské organizace Rudolf Blažek nebo bývalý místopředseda ODS Petr Bendl. Tématu se zřejmě bude věnovat i nejbližší Výkonná rada ODS.

Nečas podle mluvčího ODS Martina Kupky při dnešním jednání zdůraznil, že osobně povede práci na klíčových reformách - důchodové, zdravotní a veřejných financí. „Sestava vychází z reálných výsledků voleb. Jde mi o to, aby kabinet jako celek dobře fungoval. ODS přijala největší míru odpovědnosti za další vývoj v zemi. Narušit, nebo dokonce ohrozit koaliční jednání nekorektními požadavky by bylo popřením role, kterou máme hrát, a skutečným projevem slabosti,“ citoval Kupka Nečase.

Šéf hradecké krajské ODS Ivan Adamec má složení vlády za nepříjemné překvapení. „Rozdělení postů není úplně ideální. Nejvíce mě trápí obsazení ministerstva vnitra. Věci veřejné nepřesvědčují, že by byly ohledně řízení tohoto složitého ministerstva v obraze,“ řekl. Ministerská křesla byla podle něj rozdělena velmi rychle a mělo se o tom ještě jednat. Vedení ODS se podle něj mělo na názor zeptat výkonné rady. Šéf jihočeské ODS Martin Kuba předpokládá, že ODS vyjednala maximum, co se ministerských postů týká. Důležité podle něj je, aby strana dokázala být tou, která bude lídrem reformních kroků a bude je ve vládě naplňovat.

Také jihomoravská ODS stojí za Nečasem. Návrh složení nové vlády odráží podle jihomoravského stranického předsedy Jiřího Kadrnky volební výsledek. „Je to pro naši zemi jednoznačně lepší než jakékoliv levicové varianty,“ řekl Kadrnka. Uměl by si prý představit kompetentnější ministry, a to napříč všemi koaličními stranami. „Ale zase tam vidím tváře, na které jsem hrdý,“ dodal. Rozdělení kompetencí podle něj ovlivnila „určitá nevyzrálost a nezkušenost malých stran“. „Samozřejmě, že by se mi líbilo, kdybychom měli všechno, ale volební výsledek tomu nenahrál. Je jasné, že jednání byla obtížná, tohle je kompromis. Panu předsedovi se podařilo vyjednat maximum,“ řekl předseda ODS v Pardubickém kraji a nově zvolený poslanec Jan Čechlovský. Kompromis vidí ve výsledku jednání i předseda ODS v Karlovarském kraji Jan Bureš. „Jde hlavně o programové prohlášení a to, myslím, bude dostatečně podrobné a většina programu ODS se podaří prosadit,“ věří.

Podle předsedy ODS na Vysočině Ivo Strejčka bylo vzhledem k tomu, že rozdíl mezi ODS a TOP 09 byl po volbách jen tři procenta, zřejmě nereálné dosáhnout při vyjednávání o vládě víc. Ne jako prohru ODS, ale jako výsledek reality vnímá rozdělení ministerstev i šéf jihlavské ODS a kandidát na primátora Radek Vovsík. „ODS není vítězem voleb, obsazení proto odpovídá reálnému poměru politických stran,“ uvedl Vovsík.

Povolební vyjednávání
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl