V areálu Sokolovské uhelné byl zastaven únik čpavku

Vřesová (Sokolovsko) - V areálu Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku dnes několik hodin unikal z jedné z poškozených cisteren toxický čpavek. Únik čpavku se však definitivně podařilo zastavit. Z nádrže se dostaly asi dvě tuny látky, v nádrži má být celkem kolem 29 tun. Původně se však předpokládalo, že je jí o deset tun méně. Látka se nedostala mimo areál. Pro obyvatele neplatí žádné opatření, mohou vycházet ven i větrat. Hasiči už o úniku informovali starosty okolních obcí.

„Za únik může technická závada na cisterně. Čpavek z ní vytéká stále, jednotky ho skrápí a kontaminovanou vodu zachycují do jímek, speciální technologií se poté voda čistí,“ uvedl operační důstojník hasičů. K havárii došlo ve čtvrt na dvě v noci. Podle hasičů nebyl nikdo zraněn a nikdo se nebezpečné látky nenadýchal. „Technikům Sokolovské uhelné se podařilo dostat k ucpávce a utěsnit ji. K dalšímu úniku by nemělo dojít,“ uvedl operační důstojník hasičů. Upřesnit množství uniklé látky podle něj nyní musí firma, nádrž bude nutné převážit, společnost má ale rozbitou váhu. Její mluvčí zatím není k dispozici.

Havárie spojené s únikem čpavku se stávají často, velkým množstvím látky, která vytekla v areálu Sokolovské uhelné, je však dnešní nehoda ojedinělá. Podle hasičů mohla za havárii technická závada cisterny. Čpavek z ní vytékal několik hodin, jednotky ho skrápěly a kontaminovanou vodu zachycovaly do jímek, speciální technologií se poté voda čistila.

Video Telefonát Marka Štětiny
video

Telefonát Marka Štětiny

Mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal

„Rozhodlo se o tom, že ten únik se bude skrápět vodními proudy, aby se nešířil nikam dál a sváděla se ta kontaminovaná voda do jímek, které končí čističkou odpadních vod, během události nebyl nikdo zraněn a únik čpavku neohrozil ani obyvatele okolních obcí.“

Ráno se uskutečnila schůze, která měla vyjasnit celkové množství čpavku a další postup. Karlovarský krajský mluvčí hasičů Martin Kasal řekl, že po schůzce bylo množství stanoveno na 29 tun, původně se odhadovalo o deset tun méně.

V areálu už jednou čpavek unikal, tato událost je ale mimořádná

Není to první havárie, která se v souvislosti se čpavkem v areálu společnosti stala. Podle Kasala tam v roce 2007 explodovala při opravě tlaková nádoba a prorazila čpavkové potrubí. Látky ale tehdy uniklo méně. Dnešní událost je z pohledu hasičů mimořádná. Mluvčí společnosti Sokolovská uhelná je zatím nedostupný.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem a u lidí může vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

/*json*/{"map":{"lat":50.2577968589,"lng":12.6986932755,"zoom":15,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/