Nečasovu vládu Klaus jmenuje v úterý

Praha - Prezident Václav Klaus jmenuje novou vládu v úterý 13. července v 10:00 na Pražském hradě. Do 30 dnů po jmenování musí kabinet dostát ústavní povinnosti a předstoupit před sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry. Vzhledem k tomu, že vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) má ve dvousetčlenné dolní komoře k dispozici 118 poslanců, očekává se, že podporu vláda získá bez obtíží. O datu jmenování vlády dnes na webu Pražského hradu informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Premiéra Petra Nečase (ODS) Klaus do funkce jmenoval už koncem června. Od té doby se strany ODS, TOP 09 a VV již dohodly na rozdělení vládních křesel v poměru ODS šest, TOP 09 pět a VV čtyři. Dnes se straničtí lídři pokusí uzavřít poslední z programových kapitol - zdravotnictví. Koalice slibuje reformy a rozpočtové úspory. S důvěrou opozice počítat nemůže, podle ČSSD a KSČM na kroky středopravé vlády totiž doplatí lidé s nižšími příjmy.

Úterní jmenování ministrů bude mimo jiné znamenat i opuštění pozic úředníky kabinetu premiéra Jana Fischera, který je sice již v demisi, ale právě do jmenování nové vlády je jeho úkolem zemi dál spravovat. Fischer dal již dříve najevo, že se na vznik nové vlády těší. „To bude znamenat opravdovou derniéru, pak přijde ten opravdový odpočinek,“ poznamenal 25. června, kdy na Hradě předával demisi svého kabinetu.