„Je to jedna z věcí, na kterých jsme se domluvili,“ oznámil ekonomický expert ODS a budoucí ministr průmyslu Martin Kocourek. „Snížíme příspěvek za mandáty nejprve o pět a později o deset procent, stejně tak od roku 2014 klesne příspěvek za hlas získaný ve volbách,“ řekl. Dohoda ODS, TOP 09 a VV o snížení finanční podpory státu politickým stranám se objeví i v koaliční smlouvě. Roční příspěvek stranám na činnost má klesnout dokonce o 20 procent.
Co se podle koalice změní:
- Roční státní příspěvek politickým stranám -20 %
- Příspěvek za každého poslance a senátora - 10 %
- Příspěvek za krajské zastupitele
Pět stran zastoupených v dolní komoře tak prý nebude dostávat ročně deset milionů, ale osm. Změnu pocítí ale i neparlamentní lidovci, Strana práv občanů - Zemanovci a Suverenita Jany Bobošíkové. "KDU-ČSL měla podle volebního výsledku dostávat ročně 8,7 milionu korun, Zemanovci 8,6 milionu a Suverenita 7,3 milionu ročně. Všechny tyto strany, které ve volbách překročily tři procenta, tak nyní musí počítat s tím, že dostanou o pětinu méně.
V části koaliční smlouvy, která se týká veřejných rozpočtů, mandatorních výdajů a důchodového systému, se podle serveru dohodly ODS, TOP 09 a VV na tom, že místo 900 tisíc korun, které strany dostávají ročně za každého poslance a senátora, dostanou nejprve o 45 tisíc korun méně a od roku 2012 jim stát bude posílat 810 tisíc za každého zákonodárce. Sníží se prý i příspěvek za krajské zastupitele, který je nyní 250 tisíc ročně.