Hulinský chce zabránit rozdělení Prahy podle ODS

Praha - Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský navrhne předlohu, která by podle něj nedovolila zopakovat postup zastupitelů ODS, kteří v červnu prosadili rozdělení Prahy pro podzimní komunální volby na sedm obvodů. „Jsem přesvědčen, že pokud bude novela přijata a schválena, dojde k nápravě stavu, který je možno nazvat 'manipulace s volebními obvody',“ sdělil dnes Hulinský novinářům.

Pražská opozice tvrdí, že rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů má zvýhodnit ODS, která se obává volebního výsledku v metropoli poté, co ji tam v květnových sněmovních volbách porazila strana TOP 09. Pražská opozice zvažuje, že se kvůli rozdělení hlavního města na sedm obvodů obrátí na Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.

Opozice považuje nové rozdělení Prahy za volební inženýrství, které uškodí malým stranám, protože zvýší počet hlasů, které budou potřebovat na získání jednoho zastupitele. Podle představitelů ODS ale změna prospěje voličům, protože jim nabídne přehlednější kandidátky, na kterých nebudou uvedeni všichni kandidáti, ale pouze devět z nich.

Video Petr Hulinský k volbám v Praze
video

Petr Hulinský k volbám v Praze

Novému rozdělení Prahy na volební obvody měla zabránit také lidovecká novela zákona o hlavním městě, kterou Poslanecká sněmovna projednávala ještě před květnovými sněmovními volbami. Do voleb ji ale už nestihla schválit. Lidovci zdůvodnili novelu tím, že chtěli rovnou váhu hlasů. Podle nich je metropole více krajem než obcí a regiony jsou jedním obvodem. Podobně argumentuje i nynější opozice na pražské radnici.