Tropické teploty vydrží ještě další týden

Praha - Tropické teploty mohou podle posledních předpovědí vydržet až do příštího pátku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou na některých místech republiky v příštích dnech nejspíš překonány teplotní rekordy. Od úterý se čekají také bouřky. Na horko by si měli dávat pozor zejména starší lidé, pitný režim pak zdravotníci doporučují dodržovat všem. Sucho už zřejmě zapříčinilo i další požár. V Lipové u Doubravy na Chebsku hořel dnes odpoledne les. Oheň se rozšířil na plochu asi 200 krát 200 metrů. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala se už požár podařilo lokalizovat a neměl by se dál šířit.

Od dnešního dne až do úterý platí varování meteorologů před velkými vedry, rtuť teploměru se může vyšplhat až ke 34 stupňům Celsia. Počasí by mělo být jasné a slunečné, zvyšuje se zároveň riziko požárů. Pražské Klementinum hlásí do úterý teplotní rekordy mezi 33 a 36 stupni Celsia. Když bude Praha rozpálená, je podle meteorologa možné, že budou tato maxima překonána. Teplotní rekordy budou nejspíš pokořeny i na některých dalších místech republiky.

Tropické teploty stoupající nad 30 stupňů se nejspíš udrží až do konce příštího pracovního týdne. Od úterý se už ale objeví bouřky. Ačkoliv si letní měsíce většina lidí spojuje jen se slunečným počasím, podle dlouhodobého průměru je červenec druhý srážkově nejvydatnější měsíc, hned za červnem.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Reportáž Zdeňka Soukupa

U 09.07.10 23:00

Předpověď počasí

Hrátky s ohněm mohou způsobit požáry

Příštích pár dní bude ale velmi suchých, hasiči varují před rozděláváním ohně ve volné přírodě. „Nedoporučujeme ani grilování na balkoně, několik požárů jsme už kvůli grilování letos likvidovali,“ upozornila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Na sluníčku by lidé měli dát pozor také na ředidla a barvy používané při letních opravách, jsou totiž silně hořlavé. Požár mohou způsobit také brýle nebo zapalovač ponechaný v autě.

Následujících sedm dní sice přinese vedra, po západu slunce se však může ochladit na pouhých 15 stupňů. Na některých horských meteorologických stanicích tento týden dokonce mrzlo, například na Jizerce v Jizerských horách byly naměřeny dva stupně pod nulou. Podle meteorologa se takto nízké teploty mohou vyskytnout i v příštích dnech, ovšem jen v horských údolích, kam teče chladný vzduch.

Bazén
Bazén
Více fotek
  • Bazén autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/293/29299.jpg
  • Hašení lesního požáru na Chebsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1789/178847.jpg