Do čela ÚSTR se hlásí devět lidí, nechybí ani zájemkyně ze zahraničí

Praha - O křeslo ředitele Ústavu pro studium totality (ÚSTR) se utká devět lidí, jsou mezi nimi i dvě kandidátky ze zahraničí - francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová a Eugenie Trützschlerová, emigrantka a historička žijící v Německu. Kandidáti měli lhůtu pro podání přihlášek do dnešních 12:00, odpoledne pak rada rozlepila obálky s jednotlivými kandidáty. Nový ředitel ústavu bude vybrán na zasedání 12. srpna.

„Jsem mile překvapen. Celkem přišlo deset přihlášek, jedna ale musela být z formálních důvodů stažena. I tak bude z čeho vybírat,“ pochvaloval si místopředseda rady Patrik Benda, který doufá, že nový ředitel uklidní chaos, který v ústavu panuje mimo jiné kvůli personálním změnám a činnosti Archivu bezpečnostních složek.   

Kromě Blaiveové a Trützschlerové se do čela ústavu hlásí i současný náměstek ředitele ÚSTR Marek Junek, Lubomír Augustin a Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek, který spadá pod ÚSTR, bývalý mluvčí České biskupské konference Daniel Herman, advokát a obhájce disidentů Milan Hulík, historik Antonín Kostlán, který se již hlásil v minulém výběrovém řízení, a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. 

Předchozí ředitelé úřadovali krátce, i tak stihli skandály

Nový ředitel nahradí dočasného ředitele Zdeňka Hazdru, jehož radní pověřili vést ústav poté, co odvolali jeho předchůdce Jiřího Pernese. Tento historik byl vybrán v únoru, ale vydržel na místě velice krátce. Bylo to kvůli kritice za aktivity během komunismu, skončil však hlavně kvůli podezření z plagiátorství.   

V květnu ho na dočasnou dobu a narychlo nahradil Hazdra a ústav současně vypsal nové výběrové řízení na ředitele. I Hazdra, třebaže instituci vede po omezenou dobu, se dostal kvůli stylu šéfování do sporu s radou. Bylo to kvůli tomu, že odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.   


Ústav pro studium totalitních režimů má za úkol zkoumat, analyzovat a nestranně hodnotit dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci. Předpokládá se, že nový ředitel ÚSTR bude zvolen na pět let. Má mít mimo jiné vysokoškolské vzdělání nejlépe v oblasti moderní historie, praxi v řídicí funkci, má být bezúhonný s negativním lustračním osvědčením a mít znalost angličtiny.