Kabinet Jana Fischera úřadoval naposled, zítra ho vystřídá Nečasova vláda

Praha – Úřednický kabinet Jana Fischera se naposledy sešel na zasedání, už zítra ho vystřídá vláda složená ze zástupců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ministři proto pochopitelně neřešili nic důležitého, projednali pouze několik závěrů NKÚ a výročních zpráv. Kvůli blížícímu se konci svého mandátu vláda odložila i jednání o 50 milionech korun, které měly být určeny na pomoc podnikatelům postiženým nedávnými povodněmi. Návrh bude součástí uceleného balíku popovodňové pomoci, který připravuje ministerstvo financí.

Na tiskové konferenci proto zbyl čas i na bilancování, Jan Fischer vyzdvihl, že po jeho vládě zůstalo hodně koncepčních materiálů, cení si například toho, že byla obnovena činnost komise připravující důchodovou reformu. Ocenil i bezproblémovou komunikaci v rámci kabinetu: „Bál jsem se, že tam budou velmi velké příkopy oranžovo-modré a zelené,“ uvedl s odkazem na složení kabinetu, do kterého své lidi nominovaly ODS, ČSSD a SZ, tedy konkurenční uskupení. „Co bych chtěl ocenit, je úroveň komunikace, neskandální proces vládnutí, zvládnutí úkolu s ohledem na mandát, který vláda dostala,“ uvedl Fischer.

Vláda naopak nestihla reorganizaci státní služby, čehož prý Fischer lituje. Nové vládě Petra Nečase Fischer žádné vzkazy a rady dávat nechce. „Popřál bych jí všechno nejlepší, aby se jí dařilo. Je to i sobecké přání občana této země,“ uvedl. Osobně se se členy nastupujícího kabinetu setká v úterý při jmenování nových ministrů na Hradě. Se svými ministry se Fischer setká ještě dnes večer na slavnosti, kterou pro končící kabinet uspořádala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

Video Studio ČT24: Vláda Jana Fischera končí po 14 měsících
video

Studio ČT24: Vláda Jana Fischera končí po 14 měsících

Vláda jmenovala eurokomisaře, prosadila i úspory

Fischerovu vládu jmenoval prezident loni 8. května. Ve Strakově akademii nahradila kabinet Mirka Topolánka (ODS), kterému sněmovna loni v březnu vyjádřila nedůvěru. Původně se předpokládalo, že úřednická vláda dovede zemi jen k říjnovým předčasným volbám. Poté co je rozhodnutí Ústavního soudu znemožnilo a politici se smířili s tím, že hlasování se odehraje až v řádném termínu letos na jaře, bylo jasné, že mandát Fischerova týmu bude podstatně delší. Demisi nakonec podal 25. června. 

Úřednická vláda tak zažila například několik personálních změn a byla u řady sledovaných událostí na domácím i zahraničněpolitickém poli. Byl to premiér Fischer, komu americký prezident Barack Obama loni v září oznámil, že USA upustily od záměru postavit v ČR a v Polsku protiraketový štít. Vláda také mimo jiné rozhodla o tom, že novým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Ve sněmovně kabinet prosadil státní rozpočet na letošní rok a s ním související vládní balíček úsporných opatření.

Vláda Jana Fischera
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24