Syn komunisty Snášela nevstoupí do sporu se studentskými vůdci

Brno - Architekt Jan Snášel mladší se znovu neúspěšně pokusil vstoupit jako vedlejší účastník do letitého sporu jeho stejnojmenného otce s architekty a bývalými studentskými předáky Jiřím Slezákem, Martinem Laštovičkou a Zdeňkem Hirnšalem. Ústavní soud však jeho stížnosti nevyhověl. Ústavní soudci už dříve jednou stanovili, že Snášel mladší jako syn a obchodní partner svého otce nemá nárok na vedlejší účastenství, které by mu umožnilo předkládat důkazy a vyjadřovat se při jednání.

Někdejší činovník KSČ Snášel starší žádá od tří architektů omluvu za to, že jej jako předáci stávkového výboru v listopadu 1989 označili za demagoga a kariéristu. Spor se vleče už od počátku 90. let. Kauzu řešil i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který kritizoval délku soudního řízení. U Městského soudu v Brně se před časem začal případem zabývat jiný soudce. Verdikt zatím nepadl. Trojice architektů už v minulosti opakovaně uvedla, že se Snášelovi v žádném případě nehodlá omluvit. Považovali by to za znevážení výsledků společenských změn po roce 1989.

Na rozhodnutí Ústavního soudu o stížnostech čeká Městský soud v Brně. Projednávání sporu je kvůli tomu přerušené, řekla ČTK mluvčí soudu Gabriela Stočková. Ve spletité právní při se však objevil ještě další problém. Bývalí studentští předáci s přerušením řízení nesouhlasili, a tak se proti rozhodnutí odvolali. „Věc bude nyní předložena k rozhodnutí Krajskému soudu v Brně,“ uvedla Stočková.

Soud se vleče neúměrně dlouho

Městský soud původně přiznal Snášelovi mladšímu vedlejší účastenství. Ústavní soud však loni na popud protistrany rozhodnutí zrušil. Šlo prý jen o součást zdržovací taktiky. „Pokud by obecné soudy pojímaly vedlejší účastenství tímto způsobem, vytvořily by situaci, kdy by do řízení mohli vstupovat třeba i další synové, manželky a celé rodiny, protože mohou někdy pociťovat výrok soudu úkorně,“ uvedl tehdy soudce Vojen Güttler.

Ústavní soud už případ v minulosti ovlivnil ve prospěch bývalých studentů. Jednou vyhověl jejich žádosti, aby do sporu mohlo jako účastník řízení přistoupit Vysoké učení technické, na jehož půdě spor začal. Později pak ústavní soudci rozhodli, že případ bude řešit jiný soudce. Dosavadní byl prý podjatý.

Snášelovi mladšímu bylo v době listopadových událostí deset let. Při posledním jednání u ÚS řekl, že chce otci pomoci při očištění jeho jména. Spor prý ovlivňuje jejich společné podnikání. „Několikrát se nám skutečně stalo, že tento spor ovlivnil naše zakázky. Byl bych rád, kdybych se za svého otce mohl postavit,“ uvedl tehdy Snášel mladší.