Verdikt o rozhodci v arbitráži s Diag Human odročen na neurčito

Brno - Nejvyšší soud (NS) dnes nepřezkoumá zákonnost jmenování rozhodce Petra Kužela v miliardové arbitráži s Diag Human. Právní zástupkyně státu totiž vznesla námitku podjatosti proti předsedovi senátu Zdeňku Desovi kvůli údajnému ovlivňování soudu policií. Nejvyšší soud musel po necelé hodině jednání odročit na neurčito. Očekávaný verdikt je přitom důležitý pro další vývoj spletitého sporu.

Podle pracovnice úřadu Milady Šípkové jsou ve spisu zaznamenány dotazy od policie, které úřad nepodkládá za přiměřené vzhledem k tomu, že řízení ještě neskončilo. „Na základě vznášených dotazů Policií ČR máme za to, že se jedná o nepřiměřené ovlivňování předsedy senátu před skončením jednání ve věci samé,“ uvedla Šípková. „Je to jen další obstrukce,“ reagovala právnička Diag Human Iva Duchoňová.

Diag Human už řadu let vede s Českem miliardovou arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Firma míní, že Obvodní soud pro Prahu 6 jmenoval Kužela třetím rozhodcem i přesto, že právo určit arbitra měli dva už dříve vybraní rozhodci. Při jmenování Kužela, prezidenta Hospodářské komory, obvodní soud argumentoval tím, že se obě strany nedokázaly dohodnout. Firma Diag Human to ale popřela. Společnost po jmenování Kužela také upozorňovala na to, že je propojený s ODS, a je prý tedy podjatý.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar (za OF), z obchodu sešlo. Firma předloni vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. Česká republika peníze platit nechce, Diag Human naopak věří tomu, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.