Lidé blokovali silnici v Hrádku na Frýdecko-Místecku

Hrádek (Frýdecko-Místecko) - Zhruba 200 lidí z menších obcí na Třinecku dnes od 10:00 blokovalo v Hrádku hlavní tah z Moravskoslezského kraje na Slovensko, silnici I/11. Protest skončil po dvou hodinách v poledne. Úřady podle demonstrantů nesplnily jejich podmínku, že zajistí vyřešení problémů s velmi hustou dopravou mezi Třincem a slovenskou Žilinou. Po této silnici vede mezinárodní tranzitní trasa kamionů mezi Polskem a Slovenskem.

Lidé tam zablokovali jediný světelný přechod pro chodce v Hrádku a zastavili tak dopravu. Přímo na světelném přechodu, kde střídavě naskakovala autům červená a zelená, zůstalo stát zhruba 50 lidí. Starosta proto nechal semafor vypnout. Policisté poté vyzvali lidi, aby se rozešli, protože na přechodu pro chodce nemohou stát. Lidé na to zareagovali tak, že začali přechod neustále přecházet tam a zpátky. I tím se podle policistů dopouštěli přestupku proti plynulosti silničního provozu. V místě se vytvořily dlouhé kolony. Z poklidné protestní akce se tak stala totální blokáda celé silnice.

Podle místních bylo vzetí řidičů za „rukojmí“ jediná možnost, jak svojí akcí zaujmout pražské úřady. „Podpora mezi občany je obrovská a také různá sdružení a osobnosti regionu nás podporují,“ zdůvodňuje, proč se pro protestní akci rozhodli, zastupitel Jablunkova Petr Gawlas.

V takzvané bystřické výzvě požadují lidé buď odklonění dopravy na jinou silnici přes Frýdek-Místek a jiný hraniční přechod Bílá - Bumbálka, nebo omezení jízdy kamionů pouze na noční hodiny. Podle zástupců Krajského úřadu v Ostravě nejsou tato řešení prakticky uskutečnitelná.

/*json*/{"map":{"lat":49.6222767679,"lng":18.7275695801,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.616778,"lng":18.735296,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Lidé v menších obcích na Třinecku považují současnou situaci na silnici I/11 pouze s jedním pruhem v každém směru za neúnosnou. Dennodenně zažívají dopravní kolapsy, protože v blízkosti cesty se navíc staví přeložka této silnice a nový železniční koridor. Hustá doprava má negativní dopady na jejich život. Denně obcí projede až 22 000 aut, z toho velké množství kamionů.

„Nikoho problém nejvýchodnější části ČR nezajímá, jsme strašně daleko od Prahy, u slovenských hranic, proto tento důrazný protest, apel, aby nás všichni začali brát vážně a aby ministerstvo dopravy vydalo vyjádření, jak se k této otázce staví,“ uvedl starosta Bystřice Ladislav Olšar (ČSSD).

Organizátoři protestu již také naplánovali případnou druhou blokádu, která by se měla uskutečnit příští týden v pátek odpoledne. Odvrátit by ji mohla záruka vlády, že se okamžitě po získání stavebního povolení začne stavět nová silnice I/11 na Slovensko.