Sněmovna bude o důvěře vládě jednat 10. srpna

Praha - Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by mohla důvěru sněmovny dostat 10. srpna. Na tento den svolala jednání dolní komory Parlamentu její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Kabinet premiéra Petra Nečase jmenoval tento týden v úterý prezident Václav Klaus. Předpokládá se, že kabinet důvěru sněmovny získá. Ve 200členné komoře má totiž 118 poslanců. To z ní v tomto ohledu činí nejsilnější kabinet z dosavadních vlád samostatné České republiky.

Schůze Poslanecké sněmovny by měla začít v úterý 10. srpna ve 14:00 hodin. Jediným navrženým bodem jednání je právě vyslovení důvěry vládě. Schůze může nicméně pokračovat i v následujících dnech. Proti vládě totiž budou jistě hlasovat poslanci KSČM i ČSSD. Například statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nesouhlasí s programem vlády, jejím personálním obsazením a vytýká jí i absenci žen.

Nečasova vláda je složena z 15 ministrů, oproti předchozím vládám Jana Fischera či Mirka Topolánka v ní není žádná žena. Strany si křesla v kabinetu rozdělily tak, že ODS má pět ministrů a premiéra, TOP 09 pět ministrů a VV čtyři ministry. Za prvního místopředsedu zvolila vláda na svém prvním zasedání šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Druhým místopředsedou je předseda VV Radek John.

Nečasova vláda si přezdívá „vláda rozpočtové odpovědnosti“. Jejím hlavním programem je prosazování takových reforem, které by vedly ke snižování schodku státního rozpočtu a snižování státního dluhu. Další z vládních priorit je boj s korupcí a zprůhlednění veřejných zakázek. Strany během povolebního vyjednávání stanovily sedm programových kapitol, jejichž obsah dopodrobna zakotvily v koaliční smlouvě. Shodly se například na tom, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že bude zrušen poplatek za položku na receptu či že maximálně zprůhlední zadávání veřejných zakázek.