Celníci zadrželi skupinu pašeráků, která nelegálně dovážela tabák

Praha - Celníci spolu s protikorupční policií zadrželi skupinu Čechů a Makedonců, která podle nich do Česka nelegálně dovážela tabák a cigarety. Sdělil to dnes mluvčí celníků Jiří Barták s tím, že policie v případu obvinila šest lidí z krácení daní. Protože údajně způsobili škodu téměř 70 milionů korun, hrozí jim až desetileté vězení. Celníci při akci zadrželi přes čtyři miliony cigaret a 30 tun řezaného tabáku. Šestice podle Bartáka vozila do ČR málo známé značky cigaret jako V+V, Alhambra, Marble či Vega.

Cigarety však podle něj pravděpodobně nebyly určeny pro tuzemský trh a měly putovat dále. „Tabák byl na několika místech kraje Vysočina nelegálně zpracováván na tabák ke kouření a následně ve spotřebitelském balení dodáván přes nelegální distribuční síť tuzemským zákazníkům,“ uvedl mluvčí celníků.

Celníci se případem zabývali dva roky

Mezi zadrženými jsou podle Bartáka i organizátoři nelegálních obchodů. Podle mluvčího poškodili stát na spotřební dani o 55 milionů a na DPH o 11,5 milionu. Další škodu způsobili státu neplacením cla. V současnosti je skupina ve vazbě. Celníci se případem zabývali od roku 2008. Kromě cigaret a tabáku zabavili ještě čtyři tuny tabákových listů, přes půl milionu cigaretových dutinek a několik kilogramů cigaretových filtrů.

V první polovině tohoto roku zabavily celníci téměř 17 milionů kusů nezdaněných cigaret. Zabavené cigarety byly do země většinou dovezeny, nejčastěji z Ukrajiny, Běloruska a Ruska, kde jsou cigarety výrazně levnější než v ČR. Nejčastějšími pachateli byli zároveň občané těchto zemí.