Archiv bezpečnostních složek hledá ředitele

Praha – Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) hledá nového ředitele Archivu bezpečnostních složek, zájemci se mohou hlásit do 13. srpna. Uvedl to ÚSTR na svých webových stránkách. Ladislava Bukovszkého, který archiv dosud vedl, totiž odvolal dočasný ředitel ÚSTR Jiří Hazdra. Sesadil ho i přesto, že to nechtěla rada ústavu. Nový ředitel by měl nastoupit i do čela ÚSTR, kde vystřídá Hazdru, bude to v půlce srpna.

Hazdra při odvolání Bukovszkého argumentoval stížnostmi, které na archiv dostal mimo jiné od vojenského zpravodajství generálního štábu kvůli zveřejnění určitých materiálů. Šéf ÚSTR poukázal i na to, že Bukovszky byl garantem nakládání s archiváliemi a přicházely na něj stížnosti kvůli tomu, že archiválie jsou po digitalizaci vráceny poškozené.

Ústavem, pod který spadá archiv, zmítají již několik měsíců zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné právě o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci. Archiv je správní úřad, který je řízen ÚSTR a v odborné činnosti na úseku archivnictví a spisové služby ministerstvem vnitra.

Ústav pro studium totalitních režimů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24