TOP 09 se distancovala od „svého“ náměstka ministra vnitra Moroze

Praha - TOP 09 odmítla tvrzení ministerstva vnitra, podle kterého by stranu měl v úřadu na pozici náměstka reprezentovat Michal Moroz. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že nikdy žádný orgán strany nominaci Moroze neprojednával a ani ho do funkce náměstka nenominoval. Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stojí. Moroz byl kandidátem, kterého TOP 09 na vnitro navrhla, oznámil poradce ministra vnitra Radka Johna Jiří Reichl.

„Pana Moroze neznám, nikdy jsem ho neviděl a nikdy jsem s ním nemluvil,“ oponuje Kalousek. O člověku, který by měl jeho stranu zastupovat na ministerstvu vnitra, budou teprve jednat. S tím však ministerstvo nesouhlasí. „Moroz byl kandidátem, kterého navrhla TOP 09 zástupcům Věcí veřejných na některou z klíčových pozic ve vedení ministerstva vnitra,“ prohlásil Reichl. Dodal, že v souladu s návrhem strany byl muž posléze jmenován náměstkem pro strategie a programové řízení.

Podle úterního prohlášení úřadu se dalšími náměstky ministra Radka Johna stali bývalý ministr obrany Martin Barták, Jaroslav Salivar (oba ODS), Miroslav Zahálka a František Vavera (oba za VV). Barták bude mít na starosti mezinárodní vztahy, Salivar je prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost. Zahálka se postará o informatiku, Vavera o veřejnou správu a archivnictví. Ve své funkci zůstala současná náměstkyně pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné.

Je Moroz nastrčený člověk od Bárty?

Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na VV. Moroz je majitelem jiné bezpečnostní agentury, jehož firmu navíc spoluzakládal někdejší důstojník komunistické Státní bezpečnosti. Moroz v minulých dnech deníku Blesk sdělil, že jedná o prodeji firmy. Moroz s Bártou a Zahálkou v minulosti spolupracovali jako funkcionáři sdružení bezpečnostních manažerů ASIS.