Žaloby ekologů blokují dostavbu D8 i evropské dotace

Ústí nad Labem – Chybějící šestnáctikilometrový úsek D8 komplikuje dopravu v celém Ústeckém kraji. Každodenní kolapsy v centru Ústí nad Labem nebo Lovosic a vesnice na objízdných trasách zahlcené kamiony nejsou ničím výjimečným. Dostavbu dálnice ale blokuje více než desítka žalob, které podaly ekologické organizace. Tvrdí, že jimi poukazují na opakované porušení zákona, kterého se dopustili úředníci. Regionální politici ale upozorňují, že kvůli sporům může Česká republika přijít o evropskou dotaci.

„Je nelogické, abychom žaloby stahovali, protože chceme vědět, zda rozhodnutí byla v pořádku a zda úředníci postupovali podle zákona,“ vysvětluje předseda sdružení Děti Země. „Dnes se jedná už jen o obstrukce, nejde o spor o to, jestli bude ochráněna, nebo nebude,“ namítá mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Ekologům dal naposledy za pravdu ústecký krajský soud, který rozhodl, že úředníci před sedmi lety pochybili, když smetli se stolu námitky Dětí Země k územnímu rozhodnutí. Krajský úřad i přesto tvrdí, že žádnou chybu neudělal. „V minulosti stejný krajský soud dvakrát rozhodl ve prospěch kraje, teprve dalším právním výkladem se ten rozsudek obrátil,“ vysvětluje Rytíř.

Dostavbu D8 má osmi miliardami korun spolufinancovat Brusel. Kvůli stížnosti ekologů už ale Evropská komise přerušila projednávání celého projektu. „Pokud se rázně něco nezmění, tak Česko přijde o dotaci,“ upozorňuje starosta Lovosic Jan Kulhánek. Krajští politici se kvůli sporům obrátili i na novou vládu. Chtějí, aby s dostavbou D8 pomohla.