Blokování zlomyslných hovorů na tísňové linky zatím nefunguje

Praha - Hasiči znají prvních 35 telefonních čísel, ze kterých jsou opakovaně zneužívány tísňové linky a které by chtěli zablokovat. Od 1. července to umožňuje novela telekomunikačního zákona. Systém se však zatím spustit nepodařilo, a to především kvůli výhradám mobilních operátorů. Překážky se nyní snaží odstranit skupina expertů složená z hasičů, zástupců operátorů a ministerstva průmyslu a obchodu, sejde se znovu na přelomu července a srpna.

Správcem jednotné evropské tísňové linky 112 je Hasičský záchranný sbor. Právě hasiči zaznamenávají nejvyšší procento zlomyslných volání. „Evidujeme zhruba 80 procent volání, která nejsou v případě ohrožení života či požáry,“ uvedla mluvčí hasičů v Praze Pavlína Adamcová.

Za první dva týdny jednotlivé krajské odbory hasičů vytipovaly 35 telefonních čísel, z nichž už nebude možné na tísňové linky volat. „To jsou případy, které přesáhly hranici naší trpělivosti a byly vytipovány. Je to osm případů, kdy je to volání z konkrétního telefonního čísla. Ten zbytek je volání z mobilních telefonů bez SIM karty,“ řekl ředitel hasičského odboru operačního řízení Luděk Prudil.

Klíčový problém? Telefony bez SIM karty

Případy, kdy jsou linky zneužívány z mobilů bez SIM karty, jsou jádrem sporu mezi záchranáři a mobilními operátory. „Pokud bychom měli blokovat SIM kartu, jak si přeje Hasičský záchranný sbor, tak tomu volání nezamezíme. Protože vy můžete na tísňové linky telefonovat i ze zablokovaného telefonu bez SIM karty a sám hasičský sbor připouští, že to je naprostá většina zlomyslných volání,“ vysvětlila mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

Všem telefonním operátorům na českém trhu dále vadí, že zákon přesně nestanoví definici zlomyslného volání a detailně nepopisuje, jak má odpojení od tísňových linek probíhat. „Je to velmi složitý proces a můžeme se dostat i do problémů. Zákazník nás samozřejmě může žalovat, že jsme mu ukončili smlouvu bez jakéhokoliv důvodu,“ upozornila Kemrová.

Operátorka tísňové linky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24