Drábek chce sociální dávky sjednotit

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce veškeré sociální dávky sjednotit do tří nebo čtyř dávek. Jejich výpočet a vyplácení by se měly sjednotit do jednoho úřadu, řekl ministr dnešní Mladé frontě Dnes. V horizontu několika málo let se podle Drábka asi nepodaří dosáhnout jedné superdávky, ale sjednotit je do tří nebo čtyř považuje za realistické. „Jedna taková 'superdávka' by se pak zřejmě zaměřila na podporu sociálně slabých, druhá by se týkala věcí spojených se ztrátou zaměstnání a třetí by se zřejmě zaměřila na pomoc zdravotně či mentálně postiženým,“ řekl Drábek deníku.

Dávka by se podle ministra vypočítávala na základě více kritérií. „Zohlední příjmové, majetkové záležitosti, případně tělesný nebo mentální handicap a sociální situaci žadatele. A bude také kontrolována z jednoho místa. Jeden člověk na úřadě bude zodpovídat za to, že dávka odpovídá nouzi občana,“ vysvětlil Drábek. Oficiální název úřadu je třeba ještě vymyslet, ačkoliv to není nový nápad, upozornil Drábek. Už v době, kdy byl současný premiér Petr Nečas ministrem práce a sociálních věcí, byl vypracován projekt sociálně-pracovních úřadů. Nyní by podle Nečase mohlo dojít k zavedení státního superúřadu „velmi rychle“, píšou noviny.

Podle Drábka by do sociální sítě mělo patřit deset až 15 procent občanů. „Pokud jich je více, tak o ty, co to skutečně potřebují, není stát schopen se postarat, protože dávka je příliš malá,“ řekl dnešní MF Dnes Drábek.