Od začátku prázdnin zemřelo na silnicích 97 lidí

Praha - Za první pololetí zemřelo na českých silnicích 294 lidí, to je sice nejméně od roku 1990, ale naopak horší byl červenec a řada tragických prázdninových víkendů. Od 25. června, kdy začaly prázdniny, evidují policisté k dnešku 97 obětí dopravních nehod. Jen od pátku do neděle policie hlásí 14 obětí. Nejhorší byl první prázdninový víkend, prodloužený o dva dny, kdy na silnicích zahynulo 26 lidí. Každých šest hodin tak zemře na českých silnicích jeden člověk. Nejčastější příčinou nehod byla nepřiměřená rychlost nebo nedostatečná pozornost řidičů.

Tragickou silniční statistiku letošních prázdnin by mohl změnit nový bodový systém. Podle dopravního experta Věcí veřejných Stanislava Humla, který byl hostem Událostí, komentářů ČT24, by se měly odstranit neúměrné tvrdosti stávajícího zákona a zároveň zvýšit postih za delikty spojené s agresivitou řidičů: za předjíždění na plné čáře nebo velké překročení rychlosti.

Páteční dopravní nehody si vyžádaly čtyři lidské životy, v sobotu při nich zahynulo sedm lidí a o den později tři. Naštěstí žádný z uvedených dnů nepřekonal dosud nejčernější letošní den, a to pátek 9. července, kdy zemřelo při haváriích 12 lidí. Uplynulý víkend tak nijak nezlepšil dosavadní nepříznivou bilanci letošních prázdnin.

Video Stanislav Huml v Událostech, komentářích
video

Stanislav Huml v Událostech, komentářích

V neděli si nehody vybraly podle policie svou daň v Jihočeském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Ve dvou případech zemřeli motorkáři. Jeden havaroval u Plaňan na Kolínsku a druhý na silnici mezi Deštnou a Červenou Lhotou na Jindřichohradecku. Motocyklům se nevyhnuly havárie ani v pátek a sobotu. Na silnicích však umírali i jiní, a to řidiči aut a chodci.

„Statistiky se srovnávají na konci měsíce, ale už dneska lze říct, že tady to bude tragičtější,“ uvedl náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Ivan Bílek.

Policie už v polovině měsíce uvedla, že dva týdny od 25. června, tedy od počátku prázdnin na některých školách, byly na silnicích nejtragičtější za poslední dva roky. Od 25. června, kdy začaly prázdniny, evidují policisté k dnešku 97 obětí dopravních nehod. Přitom loni si kolize za oba prázdninové měsíce vyžádaly 150 obětí.

„Prázdninové měsíce jsou již dlouhodobě s horšími výsledky. Stoprocentně je pravdou, že pouhá represe nestačí. Veliký důraz a dopad má také vliv médií a fungování správních úřadů,“ řekl Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu. Vhodné by bylo kladně komunikovat problematiku bezpečnosti silničního provozu a nepolemizovat o smyslu rychlostních limitů, doplnil Frič.

Oproti loňskému roku zemřelo na silnicích od ledna do konce června více cyklistů, spolujezdců na motocyklu a řidičů nákladních vozů. Počet obětí mezi cyklisty stoupl o sedm, za prvních šest měsíců jich již zahynulo 26. Loni za celý rok zemřelo 72 lidí jedoucích na kole, což je zhruba 8,7 procenta z celkového počtu 832 obětí kolizí.

„Myslím si, že je potřeba nalézt jakési preventivní řešení ve vztahu k řidičům. Připravit dopředu řidiče na prázdninové období, protože se mění charakter dopravy, mění se struktura řidičů,“ řekl ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil. Velkou negativní roli sehrálo počasí, uvedl Tržil. Podle Tržila policie nemůže být na každé zatáčce, rovince a na každém výjezdu z polní cesty.

Počty obětí havárií za prvních šest měsíců se postupně snižují již několik let. „Nejvíce usmrcených bylo za první pololetí v roce 1994, a to 640, poprvé za posledních 21 let jsme se dostali pod hranici 300 usmrcených osob za pololetí,“ doplnil statistik dopravních nehod Petr Sobotka. Při kolizích tak zemřel jeden člověk každých 11,5 hodiny. V prvních dvou týdnech letošních prázdnin se však počty vyšplhaly na 4,3 denně, což znamená, že si nehody vyžádaly jednu oběť skoro každých osm hodin.

Oběti dopravních nehod za I. pololetí (1990 - 2010)
Zdroj: Policie ČR
Autor: ČTK