Exsenátor Novák popřel, že by vzal úplatek 40 milionů

Chomutov - Bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, který je označován za jednoho z kmotrů ODS, dnes u soudu popřel, že by dostal úplatek za prodej městských akcií energetických společností. Obžaloba ho viní z toho, že dostal 2,27 milionu německých marek (přes 40 milionů korun) od německého občana českého původu Petra Schmella. Cizince chomutovský soud jako uprchlého stíhá za uplácení. Soudce případ odročil na 7. září kvůli výslechům dalších svědků v zahraničí.

Podle státního zástupce Chomutov v roce 1999 prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG. Ta prý pak Petru Schmellovi za údajné zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek a peníze nakonec přes kyperskou společnost Intercontractor skončily na rakouském soukromém účtu Alexandra Nováka a jeho manželky Evy. Státní zástupce se domnívá, že šlo o úplatek, který za celý obchod bývalý starosta dostal.

Novák dnes uvedl, že žádný úplatek nikdy nedostal, podle něho byl obchod pro město velmi výhodný. Prý se se Schmellem kvůli akciím setkal jen jednou, jednal pak jen se zástupci VNG. Novák dnes u soudu vysvětloval, že ještě před svým působením v politice vlastnil společnost Multitechnik a měl čilé obchodní kontakty s kyperskou firmou, která mu dodávala hlavně myčky pro automobily. Poté, co nastoupil na radnici, podnikání přenesl na manželku a Multitechnik nakonec podnikání předala firmě AMP. Podle něho jeho žena Eva nakonec pro kyperskou společnost i pracovala.

Kyperská společnost se pak podle něj na základě dobrých zkušeností s jeho ženou rozhodla, že jí půjčí peníze na výstavbu automobilového centra v Rakousku, proto spolu s ní založil účet v rakouské bance. Uvedl, že část peněz z něho vybrali, peníze pak prý vrátili kyperské firmě, protože ze záměru sešlo.

Soudci nedokázal vysvětlit, jak je možné, že do rakouské banky, která po kyperské společnosti požadovala detailní vysvětlení původu peněz, potřebný doklad přišel z faxového čísla společnosti Multitechnik, která patřila Novákovi a později ji řídila jeho žena. Dokument totiž dokládal, že jde o peníze, které VNG dala Schmellovi za zprostředkování nákupu akcií.

Tehdejší zaměstnankyně společnosti a místopředsedkyně představenstva společnosti AMP Monika Kobzáňová dnes uvedla, že zástupci kyperské společnosti zde byli jednat, a někdy jim proto faxy posílali. U soudu také uvedla, že na založení společnosti AMP, jejímž je akcionářem, jí 14 milionů korun půjčila Novákova žena, dosud jí prý peníze splácí. Údajně tak, že peníze půjčila AMP, ta jí je nyní splácí. Soudce ji dnes proto požádal o doklady, které celou transakci osvětlí. Nováková je podle obchodního rejstříku členem představenstva AMP.

Soudce dnes přečetl i výpověď již zesnulého místostarosty Chomutova Ladislava Tůmy, který o akciích před Novákem jednal. Vypověděl, že se se Schmellem několikrát setkal, údajně mu nabídl úplatek a dovolenou v USA. U soudu dnes měla vypovídat i Novákova žena, ale podle něho nedostala žádnou obsílku.

Soudce případ odročil na 7. září. Na konci července má vyslechnout jednoho svědka v Rakousku, soud nejspíše bude muset nechat vyslechnout i svědky na Kypru, protože o jejich výslechu nebyl informován Novákův advokát.