John „vyřešil“ spor o Moroze - nominuje si ho sám

Praha – Náměstek Michal Moroz nebude na ministerstvu vnitra reprezentovat žádnou politickou stranu. Šéf VV Radek John si jej vybral na pozici náměstka sám jako svého nestranického nominanta. Věci veřejné a TOP 09 vedly spor o to, kdo Moroze do funkce nominoval. Vnitro uvádělo, že TOP 09, což ovšem strana popřela. Moroz vlastní bezpečnostní agenturu, podle médií figuruje i v agentuře na vymáhání dluhů a je spjat s lidmi kolem firmy ABL. Nemá doposud ani bezpečnostní prověrku a může být podle Transparency International i bezpečnostním rizikem pro stát.

„Prohlašuji, že využívám svého práva ministra jmenovat své náměstky a od této chvíle je Michal Moroz, který kvalitně pracoval na ministerstvu za ministra Martina Peciny, mým nestranickým nominantem,“ uvedl John v prohlášení. Doplnil, že Moroz před příchodem na vnitro odstoupil „ze všech exekutivních funkcí ve svých firmách, které v tuto chvíli prodává“. Zažádal si prý navíc o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

Moroz může být bezpečnostním rizikem pro stát

Nový náměstek ministra vnitra Michal Moroz dostal v květnu od Úřadu na ochranu osobních údajů pokutu 20 tisíc korun. Jako prezident Asociace na ochranu věřitelů protizákonně zveřejnil jména a rodná čísla asi 200 lidí. Figuruje navíc i v neprůhledné agentuře na vymáhání dluhů, vlastní bezpečnostní agenturu a zastupuje izraelskou společnost obchodující s odposlouchávacími technologiemi. Dříve zastupoval i Českou zbrojovku, hlavního dodavatele pistolí pro policii. Podle Transparency International dochází působením Moroze na vnitru k evidentnímu střetu zájmů, podle policejních expertů jde dokonce o bezpečnostní riziko pro stát. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

Michal Moroz v rozhovoru pro server Euro.cz řekl, že bezpečnostní odbor ministerstva požádal, aby připravil podklady pro prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. „Shledá-li NBÚ, že s mou osobou je spojeno jakékoli riziko, prověrku mi jistě neudělí,“ uvedl.

„Asociace na ochranu věřitelů se v souladu s názorem svých právních zástupců domnívá, že nepochybila, neboť zveřejnila pouze informace, které byly převzaty z obchodního rejstříku,“ reagoval Moroz s tím, že se organizace bude proti rozhodnutí právně bránit. Nový ministr vnitra Radek John ale podle svého poradce Jiřího Reichla za náměstkem stojí: „V několika posledních dnech se ministr přesvědčil, že Michal Moroz má odborné předpoklady pro to, aby vykonával tuto funkci.“

Moroz je vlastníkem společnosti Moroz&Partners, která mimo jiné nabízí služby vyšetřování kriminality „bílých límečků.“ Figuruje i ve vymahačské agentuře Debtis Causa, jejíž majitel se skrývá za anonymní akcie, proti kterým VV vystupují. Podle svého vyjádření už ale z firmy vystoupil. Stále ale zastupuje izraelskou společnost Nemesysco, která dodává technologie na analýzu hlasu. Systém nabízela údajně i bezpečnostním složkám státu. Ani v tomto případě ale podle Moroze nemůže dojít ke střetu zájmů: „Od nástupu Martina Peciny nevstoupila má firma do žádného nového obchodního vztahu s ministerstvem nebo jinou součástí státní správy a ani to neplánuje.“ Podle náměstka existuje také dohoda s Johnem, že pokud bude resort jednat se Zbrojovkou, nebude se jednání účastnit.

Moroz je spjat i s ABL

Kromě zmíněných firem je nový náměstek spjat také s lidmi kolem bezpečnostní agentury ABL. S jejími zástupci působí v Asociaci bezpečnostních manažerů ASIS International. Údajně se velmi dobře zná jak s Vítem Bártou, tak s Miroslavem Zahálkou, jenž působil v dozorčí radě firmy ABL. Se Zahálkou společně působili na vnitru už pod vedením Peciny coby poradci. S jejich nástupem na post náměstků ale podle policejního odborníka vzniká hned několik rizik. Hrozí zneužití informací a zadávání zakázek spřáteleným firmám.

„Osobu Michala Moroze nelze vnímat odděleně od jeho dalších aktivit. Jeho minulost je spíše lobbistická, zastupuje hlavní domácí zbrojovku, zastupuje zahraniční zbrojaře, působí v institucích napojených na rozhodčí soudy a vymahače dluhů, bezpečnostní agentury… To vše ho na ministerstvu staví do výrazného střetu zájmů. Buď hájí soukromý zájem, což je legitimní, anebo zájem veřejný. Obojí najednou možné není,“ domnívá se Stanislav Beránek z Transparency International.

Protikorupční organizace chce vědět, kdo navrhl Moroze na vnitro

Proti způsobu jmenování Moroze na vnitro se postavila i nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Po vládě chce znát jméno toho, kdo náměstka do funkce navrhl. Podle organizace by se totiž vláda měla při jmenování náměstků chovat zodpovědně. Vnitro tvrdí, že Moroze navrhla TOP 09, první místopředseda Miroslav Kalousek to ale popírá. John dnes uvedl, že Moroz na vnitru nebude reprezentovat žádnou politickou stranu.