Reportéři ČT: Kocourkov v Roudnici. Barokní pivovar přišel o střechu

Roudnice nad Labem - Díru ve střeše nejlépe opravíte tak, že odstraníte celou střechu. Připomíná to Kocourkov, ale přesně to se stalo v Roudnici nad Labem, a to se střechou barokního pivovaru, který je památkově chráněný. Navíc se nejedná o majetek města, ale Američana Johna Bailyho. Toho radnice při své demoliční akci obešla. Boj o historicky cennou budovu někdejšího Lobkowiczkého pivovaru vypukl už na jaře. Na jedné straně stáli památkáři a někteří občané, na druhé straně radní. Podle radních se majitel o budovu nestará a ta ohrožuje bezpečnost lidí. Proto nechali letos na jaře strhnout střechu, která prý hrozila pádem do ulice. Přitom využili paragrafu, který jim dovoluje obejít památkáře.

„Když se tam začalo něco dít, tak jsem si myslel, že se konečně začíná pivovar opravovat, takže jsem byl klidný,“ vzpomíná Jiří Brodský, autor petice za zachování roudnického pivovaru. „Ale později jsem zjistil, že rozřezávají krov a začíná demolice pivovaru. Což mě strašlivým způsobem jako restaurátora rozčílilo.“

„Teď zatéká do celého objektu, čímž stav ještě zhoršujeme. Mám vážné obavy, že to může mít pro objekt fatální následky,“ doplňuje Petr Hrubý z Národního památkového ústavu Ústí nad Labem.

Video Chráněný roudnický pivovar bez střechy
video

Chráněný roudnický pivovar bez střechy

Město stržení střechy odůvodnilo posudkem statika. „Všechny kroky byly udělány v souladu s rozhodnutím statika,“ tvrdí Josef Bakeš, starosta Roudnice za TOP 09.

Jenže ústečtí památkáři disponují jiným posudkem, v němž se například konstatuje, že statik objednaný městem vůbec neviděl budovu zevnitř. A že stržení střechy chátrání budovy významně urychlilo.

„Stavební úřad namísto toho, aby hledal někoho, kdo umí navrhnout řešení, které zabezpečí objekt, tak použil první doporučení, které se mu naskytlo,“ komentuje to památkář Hrubý.

Nejhorší případ destrukce historické budovy

Rozhodnutím města byl nepříjemně překvapený také americký majitel John Bailey, který budovu zakoupil v roce 2000. Do její rekonstrukce údajně zatím investoval zhruba pět milionů korun. Kvůli rozhovoru pro Českou televizi nyní přiletěl ze Spojených států.

„Tohle je nejhorší případ destrukce historické budovy, kterého jsem byl svědkem. Podílel jsem se na rekonstrukci historických budov v celých Spojených státech a teď tady. Podívejte se. Rozřezali zdravé trámy na malé kousky, aby se nedaly znovu použít,“ zlobí se Bailey.

Podle bojovníků za záchranu pivovaru nevedla město ke kontroverznímu kroku pouze obava o zdraví občanů. Stržení střechy a další kroky tak měly vést k demolici celého objektu, který leží na dobře položeném pozemku. „Podle mého názoru se město Roudnice nad Labem snaží domoci toho, aby mohlo pivovar zdemolovat,“ domnívá se Petr Hrubý.

Výběrové řízení bylo a nebylo

A objevují se další podezřelé otazníky. Radnice si demolici střechy objednala u stavební firmy, která se dříve jmenovala Rekont a nyní nese název Vindou. Ve firmě figuruje jako jednatelka Lenka Kubovcová, tchýně roudnického místostarosty Luboše Matka, který se výrazně angažoval v obhajobě sporných rozhodnutí města v případě pivovaru. Před kamerou Matek odmítl vystoupit.

Za stržení střechy pivovaru přitom město zaplatilo téměř čtyři miliony korun. „Na tohle se nedělá výběrové řízení, protože to byly nutné opravy,“ uvedl starosta Bakeš.

Místostarosta Matek se k případu vyjádřil přes e-mail. Napsal, že vše proběhlo podle zákona, což tvrdí i starosta Bakeš. Na rozdíl od starosty ale Matek tvrdí, že proběhlo výběrové řízení, o kterém ale na webu radnice chybí jakékoliv informace.

„Půjdeme cestou exekuce a prostředky, které tam byly proinvestovány, budeme vymáhat soudní cestou,“ chce se soudit starosta. „A předpokládám, že nám ta nemovitost spadne do majetku. To je pro nás důležité.“

Bailey za demolici střechy platit odmítá. „Radši bych se nechal hnát nahý ulicemi Roudnice a dal si vrtat zuby,“ říká jasně Bailey a dodává: „Jediné, čeho se můžou dočkat, je žaloba.“

Místo pivovaru betonové garáže

Postup města proti Johnu Baileymu se jeví ještě podivněji vzhledem k tomu, že se Bailey údajně setkal s místostarostou Matkem loni na podzim v Las Vegas. Pan Matek mu nabízel společný podnik s městem v budově pivovaru. Jednání ale uvázla na mrtvém bodě a následně došlo k demolici střechy.

Město údajně pojalo záměr vystavět na místě zdemolované budovy garážový dům. „Vybudování betonových garáží považuji osobně za zcela nepřijatelné a pro celkový obraz panoramatu Roudnice se zámkem za zcela degradující,“ varuje památkář Hrubý.

Díky tlaku roudnických občanů snad radní ze záměru vybudovat garážový dům ustoupí. Na opravu pivovaru ale městu prý chybí peníze.