Borčašvili je v Česku ode dneška legálně

Praha - Gruzínský občan čečenské národnosti Timur Borčašvili zaznamenal v boji s českými úřady první dílčí vítězství. Už dvakrát totiž neuspěl se žádostí o azyl a v Česku tak pobýval nelegálně. Před vyhoštěním ho pomáhal skrývat senátor Jaromír Štětina, Borčašvili už ale ode dneška v Česku pobývá legálně, obdržel totiž průkaz žadatele o azyl. V tiskové zprávě to uvedl senátor Štětina. O Borčašviliho žádosti o azyl rozhodnou úřady do konce letošního roku.

„Vrátit Timura Borčašviliho, aktivního  účastníka čečenské rezistence do vlasti, by znamenalo přímé ohrožení jeho života ze strany ozbrojených formací a tajných služeb tzv. prezidenta Čečenska Kadyrova,“ zdůrazňuje senátor Jaromír Štětina. „Úsilí mnoha lidí Borčašviliho zachránit bylo korunováno prvním úspěchem.“

Gruzínec byl zadržen při pokusu o nelegální přechod česko-rakouských hranic, původně totiž o azyl u nás žádat nechtěl. Do Česka přiletěl na pas svého bratra a s jeho identitou také o azyl žádal. Umístěn byl do zařízení pro zajištění cizinců v Poštorné.

Podle Štětiny je pochopitelné, že se Borčašvili vydával za někoho jiného. Byl podle senátora spolupracovníkem čečenské separatistické vlády prezidenta Aslana Maschadova, který byl zabit v březnu 2005 při přestřelce s ruskými jednotkami. V případě vyhoštění prý Borčašvilimu hrozí vážné nebezpečí od ruských či čečenských úřadů či tajných služeb.