Z Polska do Harrachova jezdí místo vlaků autobusy

Harrachov - Místo vlaků jezdí do Harrachova autobusy. I když tam z Polska vede rekonstruovaná železniční trať. Chybí jí ale traťový telefon, a tak podle polských úřadů není mezistátní provoz možný. Cestující si stěžují na zmatky při přestupování a Liberecký kraj na to, že i přes sliby polské strany provoz na trati stále nezačal. Denně tam mělo projet pět párů vlaků. Kdyby se však při rekonstrukci nezapomnělo na traťový telefon.

Polsko nemá předpisové spojení s Českem a vlaky ze Sklářské Poreby tak končí na hranici v Jakuszycích. Do Harrachova vozí turisty autobus, který dál nejede. Podle harrachovského starosty jde o další ztracenou sezónu. Byl by to obrovský přínos, jak pro Harrachov, tak pro Sklářskou Porebu tvrdí starosta Tomáš Ploc.

„V současné době se jedná o výjimce, že by toto spojení bylo zajištěno internetovým způsobem mezi výpravčími ze Sklářské Poreby do Tanvaldu,“ řekl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Do Česka přijel vlak jen jednou při slavnostní jízdě. Zatímco ve Sklářské Porebě ho hosti vyprovázeli slovy o evropské spolupráci, představitelé Libereckého kraje se odmítli zúčastnit. Podle libereckého radního pro dopravu Martina Seppa mají u několika akcí problémy a to jednání je občas složité.

Rekonstrukce šestnáctikilometrové trati stála sto šedesát milionů korun. Lidé z obou stran hranice usilují o obnovu pravidelného provozu už devatenáct let. Před 65 lety to byla jedna z nejmodernějších tratí.