Zelené a SNK ED povedou do pražských voleb Kolínská a Witzany

Praha - Koalici, na které se tento týden dohodla Strana zelených s evropskými demokraty (SNK ED), povedou do voleb do pražského zastupitelstva Petra Kolínská (SZ) a Jiří Witzany (SNK ED). Oznámili to dnes na tiskové konferenci. Mezi lídry sedmi obvodů budou mít zelení čtyři zástupce, SNK ED dva. V jednom obvodu bude hlavní tváří také zastupitelka Jana Ryšlinková z Evropské demokratické strany (EDS). Svého hlavního kandidáta a uchazeče o funkci pražského primátora už vybraly všechny větší strany kromě ODS. Favoritem podzimních komunálních voleb je kandidát TOP 09 - bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Kolínská a Witzany jsou předsedy pražských organizací svých stran. „Koalice vychází z úzké spolupráce v pražském zastupitelstvu v posledních čtyřech letech. Naše priority a názory jsou podobné, vyústění v koalici je přirozené,“ uvedla Kolínská. Podle ní jsou strany připraveny spolupracovat i na úrovni městských částí a v podzimních volbách do Senátu. Strany původně jednaly o spolupráci také s lidovci (KDU-ČSL), nakonec se ale s nimi nedohodly.

Podle Kolínské bylo jedním z impulzů k sestavení koalice rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které prosadila ODS. Podle opozičních zastupitelů to snižuje šanci menších stran na úspěch. „Šest ze sedmi voličů nebude v tomto případě vidět na své kandidátní listině lídra na primátora, a to jsme chtěli trošku kompenzovat tím, že ti lídři budou dva,“ řekla ČT Kolínská. Koalice by ale podle ní zůstala, i kdyby se volilo v jednom obvodu. Lídrem by pak byla ona. 

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Koalice se chce zaměřit především na změnu investičních priorit města. Podle Kolínské by místo do stavby drahých tunelů měly být peníze směřovány do rozvoje MHD, školství, sociálních služeb, kultury a životního prostředí. Podporovat chtějí také vědu a výzkum.   

ODS rozhodne o kandidátovi v srpnu 

Uchazečem o primátorské křeslo má být za TOP 09 Zdeněk Tůma, za Věci veřejné Markéta Reedová a za ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Komunisté nominovali poslankyni Martu Semelovou. Kdo povede do pražských komunálních voleb ODS, není zatím jasné. Vedení pražských občanských demokratů údajně uvažuje i o možnosti, že do čela kandidátky postaví nestranickou osobnost. Rozhodující slovo bude mít na počátku srpna regionální rada.

Zdeněk Tůma
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík